Вучич песимист, че Сърбия ще влезе в ЕС преди края на президентския му мандат през 2027 г.

19.03.2023 / 15:59 2

Снимка: Булфото

Сръбският президент Александър Вучич, чийто президентски мандат изтича през 2027 г., заяви, че не вярва, че Сърбия ще стане член на Европейския съюз преди края на президентския му мандат, съобщи БТА.

"Не вярвам, че Сърбия ще успее да се присъедини към ЕС преди края на президентския ми мандат", заяви той в обръщение към нацията днес, коментирайки постигнатите споразумения между Белград и Прищина на вчерашната среща в Охрид.

"Какво се е променило за нас? Не много. Само това, че знаем, че пътят ни към ЕС зависи от действията ни по този въпрос. (...) Не вярвам, че Сърбия ще успее да се присъедини към ЕС за три или четири години, преди края на моя президентски мандат. Който иска, може да каже след това, че Сърбия не се интересува от пътя към ЕС. Аз се интересувам", заяви той.

Вучич каза още, че Прищина се опитва да използва темата за изчезналите лица, за да поиска от Белград обезщетения. 

"Всички искат въпросът за изчезналите сърби и албанци да бъде решен. (...) За съжаление, Прищина досега го е използвала като инструмент за натиск върху Република Сърбия, с помощта на който да се създадат материални и формално правни основания за военни щети, за които Сърбия ще трябва да плати на т. нар. Република Косово", каза Вучич.

Той изтъкна, че именно за това Белград и Прищина никога не са могли да се споразумеят, защото е неприемливо да се подпише документ, който прави Сърбия отговорна за изчезналите.

Сръбският президент каза още, че планът "Ахтисаари" е без значение за Сърбия и без значение за диалога Белград-Прищина. 

Вучич заяви, че премиерът на Косово Албин Курти е направил изявления, основаващи се на плана "Ахтисаари", след разговорите в Охрид, Северна Македония, вчера.

"Сърбия не е подписвала този план. Планът "Ахтисаари" не е свързан с диалога между Белград и Прищина", заяви сръбският лидер.

През 2007 г. специалният пратеник на ООН Марти Ахтисаари представи план, подкрепен от САЩ и Европа, който предоставя на Косово „контролирана независимост“, но руските възражения в подкрепа на отказа на Сърбия да признае суверенитета на Косово блокираха одобрението му в Съвета за сигурност на ООН.

През февруари 2009 г. бившата сръбска провинция Косово обяви независимост, която Белград продължава да не признава. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
4
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 389648 | Одобрение: 66148
До тогава я камилата ЕС, я Вучич.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
4
ас (преди 1 годинa)
Рейтинг: 158506 | Одобрение: 24891
първо да прова да спре антибългарската политика в македония после в сърбия и чак тогава да си мисли за ес. и това е без да броим факта че хамериканцете ще го накарат прекъсне всякакви връски с русия.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама