WhatsApp обвини разработчик на софтуер, че шпионира своите потребители

30.10.2019 / 18:52 2

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

 

През март WhatsApp откри уязвимост на шпионски софтуер, с помощта на който трети страни наблюдават потребителите на незабавни съобщения, пише Газета.ру. Сега ръководството на службата получи доказателства за това кой точно стои зад хакването и е готов да се обърне към съда за обезщетение.


WhatsApp се готви да съди израелския разработчик на софтуер NSO Group, твърдейки, че тази компания участва в проследяване на потребителите на месинджъра. 
 
Това е уязвимост, станала известна през май тази година. Тогава ръководството на WhatsApp обяви, че софтуер, предназначен за наблюдение, е инсталиран на смартфони на потребители, използващи месинджъра.

Зловредният код бива инжектиран в устройството с помощта на повикване чрез WhatsApp и потребителят може дори да не отговори на повикването - шпионският софтуер се инсталира автоматично. В същото време разговорът изчезва от историята, съхранявана вътре в притурката.

„Тази атака очевидно е извършена от частна компания, която работи с правителства и ги снабдява с шпионски софтуер, за да получи контрол върху системата на смартфоните. Ние уведомихме няколко организации за защита на човешките права и ще продължим да си сътрудничим с тях, за да информираме цивилните за този инцидент “, съобщиха от пресслужбата на пратеника тогава.

Тази история получи широка публична реакция. Създателят на пратеника на Telegram, конкуриращ се с WhatsApp, Павел Дуров, публикува публикация, в която остро критикува сигурността на услугата, собственост на Facebook. 

„Всеки път, когато WhatsApp коригира критична уязвимост в приложение, на негово място се появява нова. Всичките им проблеми със сигурността са много удобни за наблюдение, тъй като работят като на заден план “, каза ръководителят на Telegram в публикация, озаглавена„ Защо WhatsApp никога няма да бъде безопасен. “

Сега WhatsApp възнамерява да получи обезщетение от компанията, която уж е инициатор на надзора. Веднага след като широката общественост разбра за уязвимостта, медиите започнаха да обвиняват израелската компания NSO Group, която се занимава с производството на инструменти за кибер разузнаване за правителства по целия свят. Имаше информация, че програмата Pegasus [„Pegasus“], която е водещият продукт на израелски доставчик, е използвана за шпиониране на потребителите на WhatsApp. 

Тогава представители на групата на NSO заявиха, че нямат нищо общо с прякото използване на собствения софтуер. Въпреки това, както следва от колоната на автора на WhatsApp глава Will Katcart, публикувана в Washington Post , ръководството на службата има доказателства, че NSO Group е един от преките участници в нападението. 

„Ние възнамеряваме да привлечем НСО към отговорност за нарушаване на местните и федерални закони на САЩ, включително Закона за компютърните измами“, каза Каткарт.

Според лидера на WhatsApp, въпреки високото ниво на сложност на атаката, нападателите не са могли да скрият следите си. Cathcart отговори, че около 1400 потребители на месинджъри са били засегнати по време на хак.
 
WhatsApp възнамерява да се обърне към съда, така че групата NSO да не може повече да извършва дейността си в Съединените щати, както и да поиска обезщетение за морални щети.

"Ние решаващо оспорваме днешните твърдения и ще се изправим срещу тях", се казва в официалното изявление на НСО. Компанията добави, че използването на маркови продукти за цели, различни от предотвратяване на престъпления или борба с тероризма, се счита за нарушение на договора.

Израелският доставчик се е позиционирал като лидер в областта на кибер оръжията и многократно е заявявал, че продава своя софтуер само при условие, че ще бъде използван за проследяване на престъпници и терористи.

В чуждестранната преса обаче неведнъж се съобщаваше, че програмата „Пегас“ се използва и срещу невинни - например през 2017 г. мексиканските журналисти и правозащитни активисти, които критикуваха правителството, обявиха хакване на мобилните си телефони и незаконно наблюдение на личния им живот , Съобщава се, че хакването е извършено с помощта на инструмента на NSO Group.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
3
Чичо (преди 4 години)
Рейтинг: 43352 | Одобрение: 6487
Албански лайнояд, циганският ти език "малцина" ли го говорят ?Ухилен

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама