Яхтата на украинския олигарх Коломойски отплава внезапно от Варна
Кадър Петел.бг
Яхтата, сочена като собственост на украинския олигарх Игор Коломойски, LAUREN L отплава вчера от Варна.
Това става ясно от публикация на морското издание Maritime.bg
Лукозният кораб акостира преди нялко месеца в морската ни столица, но вероятно няма да зимува тук.
Варненци бяха свикнали с красивата яхта като част от пейзажа.
В момента тя плава през Босфора на път към Суецкия канал.
Цената за седмица на борда й е 695 000 евро.
Според морското издание superyachtfan.com собственик е украинският милиардер Игор Коломойски, който в момента има сериозни проблеми с властта в Киев, а част от предприятията му са национализирани.
Преди войната администрацията на американския президент Джо Байдън забрани на олигарха Игор Коломойски да влиза в САЩ заради подозрения в корупция, но не му наложи финансови санкции.
Според експерти решението може да е продиктувано и от опасенията, че санкциите срещу Игор Коломойски могат да навредят на крехката икономика на Украйна и да имат непредвидими последствия. Той притежава дялове в десетки компании в страната си – от авиолинии и медии до фирми в енергетиката и металургията.
В мрежата има доста материали по темата за присъствието на супер яхтата във Варна.
"В едно от пристанищата на България е акостирала яхтата на олигарха Игор Коломойски , чиято поддръжка струва 732 хиляди долара на седмица", пише през октомври ruscrime.com .
Това съобщи Центърът за борба с корупцията с позоваване на материал на журналист от вестник Pittsburgh Post-Gazette.
90-метровата Lauren L е пусната на вода през 2002 г. Яхтата може да побере 40 гости. Коломойски , според SuperYacht Fan, е купил яхтата през 2016 г. за 65 милиона долара.
Сега тя струва 75 милиона долара и е в ТОП 100 на най-скъпите яхти в света.
Яхтата, наред с други неща, оборудвана с хеликоптер, кино, фитнес зала, библиотека, плувен басейн, джакузи, сауна, стая за масаж и други луксозни предмети.
„Интериорът на яхтата е направен така, че да задоволи и най-взискателните клиенти, взети са предвид и най-малките детайли“, пишат за яхтата в специализирани издания.
Регистрирана е под флага на Каймановите острови.
Голяма яхта или малък пътнически кораб? И двете определения са верни. LAUREN L е потеглил от италианското пристанище Positano преди да пристигне във Варна през септември.
Корабът е построен през 2002 г. като SUN BAY II в Cassens Werft - Emden, Германия. Дължината му е 88,5 м, широчината - 14,24 м, газенето 3,90 м (Gross Tonnage: 2991; Summer DWT: 445 t).
През 2003 г. плава под името CORINTHIAN, през 2008 г. - CONSTELLATION, през 2009 г. - LAUREN L BB, а през 2013 г. - LAUREN L. Главният двигател е MAK, с мощност 1850 KW.
С него развива скорост до 15 възла.
Официално Собственик на яхтата е регистрираната на остров Ман, Великобритания, компания Bellini Yachting - Douglas, а мениджър е регистрираната в САЩ фирма Megayacht Technical Services International - Fort Lauderdale Fl, пише Булфото.
Кой е Игор Коломойски?
Игор Коломойски е един от най-противоречивите украински олигарси, който някога е притежавал най-голямата банка в страната, с чийто телевизионен канал Зеленски е имал договор като актьор, пише Инвестор.бг.
Малко преди да акостира във Варна през септември украинските власти са претърсили ски курорт в Карпатите, принадлежащ на милиардера Игор Коломойски, като част от разследване за корупция, предаде ДПА.
Разследващите са иззели документи във връзка с многомилионен корупционен скандал, в който е замесена петролната и газовата компания "Укрнафта", съобщи новинарският сайт zn.ua, позовавайки се на източници от Националното антикорупционно бюро на Украйна, предаде БТА.
Коломойски, който е дългогодишен поддръжник на президента Володимир Зеленски, заяви, че "не е чувал нищо" за обиска на ски курорта му.
В информацията се казва, че случаят се отнася до предполагаемото незаконно присвояване на имоти на "Укрнафта" на стойност над 300 млн. евро. Следователите започнаха проверки срещу няколко от висшите мениджъри на "Укрнафта". Коломойски, съсобственик на компанията, все още не се смята за заподозрян.
Връзката на Коломойски с президента е окачествена от някои критици в украинските медии като такава на кукловод, въпреки че Зеленски прие няколко закона, насочени към намаляване на влиянието на олигарсите в страната, които накърниха интересите на Коломойски.
През ноеври Украйна е национализирала дялове от ключови предприятия, които в момента се държат от частни инвеститори. Това е възможно, тъй като в страната е обявено военно положение и държавните власти при преценка могат да отчуждят частна собственост, която е от значение за сигурността на страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Става въпрос за производителя на двигатели "Мотор Сич", енергийните компании "Укрнафта" и "Укртатнафта", производителят на превозни средства "АвтоКрАЗ" и компанията за производство на електрически трансформатор "Запорижтрансформатор".
Във всички тях държавата има дял, като акции притежават известни в Украйна бизнесмени като Игор Коломойски, Вячеслав Бохуслаев и Константин Жеваго, който участваше в приватизацията на българския металургичен комбинат "Кремиковци".
Първоначално новината бе обявена от високопоставения народен представител Ярослав Железняк, който е зам.-председател на парламентарната комисия по финанси, данъци и митнически въпроси.
Фактическите действия по експроприацията са ръководени от Националната комисия по ценните книжа и борсите.
По-късно действията по национализацията бяха потвърдени на брифинг от секретаря на Съвета по сигурността на Украна Олексий Данилов.
В текстовете на решението е записано, че частните инвеститори ще бъдат обезщетени за национализираните им дялове една година след края на военното положение в Украйна.