Спартак бе много близо до 1/8-финал за Купата, но отпадна след дузпи (снимки)

27.09.2018 / 21:42 46

Спартак бе много близо до класиране за осминафиналите на турнира за Купата на България по футбол, но загуби от Верея в Балчик след изпълнение на дузпи - 5:6.

В редовното време и продълженията срещата завърши 1:1.

При ударите от бялата точка се разигра невероятна драма. Първо Верея пропусна два пъти, след като Иван Атанасов спаси шута на Иво Иванов, а Билел Малек би над гредата. Така варненци трябваше да вкарат само една от последвалите две дузпи, за да продължат напред в турнира. За съжаление, обаче ударите на Валентин Веселинов и Боян Илиев бяха отразени от Богомил Цинцарски. Последваха точни шутове на Денис Василев и Стефан Аличков от Верея и Ивайло Русев от Спартак. След това зад топката застана Стефан Иванов, но Цинцарски спаси за трети път вратата си и класира своите.

След инфарктния завършек всички футболисти на Спартак отидоха до невероятната им публика, за да й благодарят за подкрепата, а ултрасите ги възнаградиха с викове: "Герои" и "Соколи, юнаци".

Спартак показа мъжка, дисциплинирана и тактически правилна игра, беше равностоен на елитния тим, а в отделни моменти дори го превъзхождаше.

Варненци бяха подкрепяни от над 600 свои ентусиазирани привърженици, които впечатлиха с грандиозна хореография на трибуните, а от официаната ложа двубоят наблюдаваха Ради Здравков, кметът на Балчик Николай Ангелов, спортният директор на спартаклии Мартин Зафиров, шефът на ЗС на БФС (Варна) Георги Мирчев, Георги Иванов-Геша и Емил Тодоров-Зелето.

През първото полувреме играта бе равностойна, като се водеше между двете наказателни полета. На терена имаше здрава битка, а феновете на спартаклии окуражаваха своите. В 10-ата минута Валентин Веселинов прехвърли стената от фаул, но топката отиде право в ръцете на вратаря. В 22-рата минута Верея стигна до първото си сериозно положение, но Денислав Станчев от малкия пеналт изкара топката в аут. В 35-ата минута Милен Николов изгуби топката, Вушорович напредна с нея, но Иван Атанасов излезе предвидливо и изби удара. Вратарят се справи и с добавката на Маламов.

В 48-ата минута се стигна до спорно положение пред вратата на Верея. Вратарят Цинцарски хвана топката пред самата голлиния и се строполи върху Васко Боев. Спартаклии поискаха дузпа, но претенциите им не бяха уважени от съдията.

В 63-тата минута феновете на Спартак запалиха факли и целия стадион бе обхванат от дим. Съдията прекъсна срещата за повече от 3 минути, докато димната завеса се разсея.

В 72-ата минута Милан Вушорович бе оставен непокрит пред големия пеналт и с майсторски удар насочи неспасяемо топката в левия горен ъгъл - 0:1.

В 82-рата минута Валентин Веселинов нахлу с топката към наказателното поле и след удар и рикошет в защитник тя отскочи към Ивайло Русев. Последният финтира бранител и със страхотен шут от малък ъгъл заби кълбото под гредата - 1:1. Русев и съотборниците му изпадаха в еуфория и отидоха да поздравят агитката. Двама фенове слязоха до тях на тъчлинията и започнаха да прегръщат футболистите.

В 105-ата минута силно пазещият вратар на Спартак Иван Атанасов изпъкна с поредна добра намеса и изби коварен удар на Билел Малек в корнер.

През второто продължение отново не падна попадение и така отборите трябваше да определят последния осминафиналист след изпълнение на дузпи. При тях варненци бяха много близо до успеха, но в крайна сметка отстъпиха.

При дузпите:

Милан Вушорович - 1:0, Васко Боев - 1:1, Здравко Илиев - 2:1, Александър Йовчев - 2:2, Иво Иванов - Иван Атанасов спасява, Тодор Маринчев - 2:3, Билел Малек - удар в аут, Валентин Веселинов - Богомил Цинцарски спасява, Тафилос Кауранис - 3:3, Боян Илиев - Цинцарски спасява, Денис Василев - 4:3, Ивайло Русев - 4:4, Стефан Аличков - 5:4, Стефан Иванов - вратарят спасява.

Съставите:

Спартак: Иван Атанасов, Александър Йовчев, Милен Николов (90 - Иван Великов), Боян Илиев, Стефан Иванов, Васко Боев, Ивайло Русев, Тодор Маринчев, Илиян Неделчев (106 - Атанас Карачоров), Валентин Веселинов, Даниел Димитров (79 - Владислав Георгиев)

Верея: Богомил Цинцарски, Здравко Илиев, Годердзе Мачадзе, Емил Йоргенсен, Денис Василев, Билел Малек, Сейдина Диара (65 - Иво Иванов), Стефан Аличков, Денислав Станчев (95 Кауранис), Милан Вушорович, Станислав Маламов

Главен съдия: Станислав Ставров, асистенти Александър Атанасов, Никифор Велков

Жълти картони: Веселинов, Маринчев; Малек