Яйцата, инфлацията, рублата: Руските икономисти посочиха какво ги чака през 2024 година
Кадър Ютуб
Русия вече е в инфлационна спирала, а властите няма как да задържат цените заради невиждания военен бюджет, посочват руски икономисти
2024 година започна с най-малко любимия ден от седмицата за повечето руснаци - понеделник, пише MSK1.RU.
Въпреки факта, че все още има седмица почивка напред, понеделник в календара все още мислено се отнася до началото на ежедневната работа.
Следват належащи проблеми: бензин, ипотека и заплати.
Миналогодишните икономически резултати не бяха толкова розови . Ще се промени ли нещо към по-добро тази година?
Ето и прогнозата на руските икономисти:
До края на годината доларът ще се консолидира на 100 рубли за един долар.
Миналата година се случваше нещо странно с курса на долара.
През януари нивата бяха 67 рубли за долар, което дори отговаряше на показателите отпреди кризата.
Още през август курсът скочи до 100 рубли за долар. През октомври това се повтори.
Тази година не бива да възлагате надежди на националната ни валута, сочат руските икономисти..
Вероятността за връщане отново над сто рубли е висока. Всичко това се дължи на инфлацията, която продължава да расте (в края на миналата година беше над 7% ) и раздутия федерален бюджет (според планираната прогноза през 2024 г. разходите ще надвишат приходите с 1,6 трилиона рубли ). Това каза пред MSK1.RU икономистът Николай Кулбака.
„Вероятността да се върнем към границата от 100 рубли е доста висока, защото това ще бъде един от начините да изпълним планирания бюджет“, каза кандидатът на икономическите науки. — Абсолютно дивият бюджет, който беше приет за 2024 г., може да бъде приет само при наличие на инфлация или девалвация. Алтернативата е бясно увеличение на данъците.
Струва си да се отбележи, че бюджетът ни остава силно зависим от приходите от петрол и газ.
Следователно до края на годината 100 рубли за долар може да се превърнат в норма, смята финансовият експерт и автор на телеграм канала Economism Алексей Кричевски.
— Доларът почти сигурно ще скочи над 100 рубли, въпросът е само кога.
До изборите валутата ще остане в диапазона 88-93 рубли, през пролетта едва ли ще бъде отиде по-високо, за да консолидира ефекта от изборите“, обясни той.
Още през второто тримесечие ще се усети спадът на цената на петрола от ноември тази година, когато в някои дни Urals (една от марките петрол. — Ред. ) падна под 60 долара за барел.
В същото време количеството изнасян петрол намалява, а газът все още не носи достойни печалби.
Цените на имотите ще останат същите, но парите пак няма да стигат
През последната година, поради инфлацията, основният лихвен процент на Централната банка се е увеличил повече от два пъти, достигайки 16% .
Нека ви напомним: основният процент е процентът, при който обикновените търговски банки вземат пари от Централната банка за извършване на финансови транзакции.
Лихвите по потребителски заеми и ипотеки пряко зависят от основния процент: колкото по-висок е неговият показател, толкова по-високи са месечните плащания.
Заради увеличаването на бюджетните разходи властите не могат да победят инфлацията, затова основният лихвен процент е толкова висок, уверява Николай Кулбака.
„Проблемът е, че централната банка не е в състояние да се бори с инфлацията, докато правителството увеличава бюджетните разходи“, подчерта той.
Струва си да припомним, че от 1 януари 2024 г. минималната първоначална вноска по ипотека ще бъде 30% от цената на жилището.
В съчетание с ниската платежоспособност на населението това ще доведе до факта, че цените на новите сгради ще останат същите, а цените на вторичниия пазар на жилища ще намалеят поради недостатъчно търсене, каза финансовият експерт Алексей Кричевски.
"Новите сгради най-вероятно ще останат или на същите стойности, или ще се колебаят в диапазона от 2–3% в двете посоки.
А цените на вторичното жилище няма друг начин, освен да вървят надолу - тук спадът може да достигне 10% без да се вземат предвид пазарлъци, обясни той пред наш кореспондент.
И основният лихвен процент няма да има фундаментално въздействие — ефективното търсене е намаляло твърде много, особено след увеличаване на първоначалната вноска: вече е достигнало своя максимум, тук няма да има напредък.
„Основният лихвен процент постепенно ще намалява от април-май и до края на годината ще спре на около 12-13% годишно“
Алексей Кричевски, финансов експерт
Властите ще останат бездействащи по въпроса с поскъпването на храните
Миналата година беше запомнена с покачването на цените на социално значимите продукти: яйца, пиле и хляб.
Особено си спомням поскъпването на яйцата, което беше обсъдено на „Директна линия“ с президента.
За да не се случи това отново, Федералната антимонополна служба (FAS) разработи специален законопроект, според който от 1 януари 2024 г. ще бъде забранено повишаването на цените на продуктите с повече от 30% за два месеца.
Но и 30% е значително увеличение, предположи Алексей Кричевски.
„Ако социално значимите продукти продължат да поскъпват със същия темп, това ще се отрази много негативно на оценките на властите. Но тази ситуация е съвсем реалистична“, каза специалистът.
„С голяма вероятност можем да кажем, че някои от най-популярните продукти може да скочат до небето в цените и властите ще бъдат бездействащ по този въпрос, тъй като увеличенията на цените просто ще бъдат ограничени до 30% за два месеца, както беше посочено в наскоро приет законопроект.
Цените на бензина ще продължат да растат
Цените на бензина бяха втората най-голяма болка за руснаците миналата година.
До есента на 2023 г. цената на бензина AI-92 изпревари пролетната цена на бензина AI-95.
Средната му стойност достигна 51 рубли 60 копейки за литър.
Мерките на властите за ограничаване на износа на петролни продукти леко стабилизираха цените, но в края на декември числата отново започнаха да пълзят нагоре .
Макар и не с толкова бързи темпове, цените на горивата ще продължат да растат и през 2024 г., обясни Николай Кулбака.
— Имаме огромен брой проблеми в нашата икономика. Цените на горивата растат бавно, но ще растат поради факта, че правителството харчи много пари за военно-промишления комплекс.
Естествено, че в тези условия всичко ще поскъпне”, каза кандидатът на икономическите науки.
„Животът ще стане по-труден. Няма други опции"
Николай Кулбака, кандидат на икономическите науки
Пенсиите леко ще се увеличат, но заплатите ще останат на същото ниво
От 1 януари 2024 г. правителството ще вдигне пенсиите и минималната работна заплата (минималната работна заплата). Пенсиите ще бъдат увеличени със 7,5%, като се вземе предвид нивото на инфлация, а минималната работна заплата - с цели 18,5% . В резултат на това минималната заплата ще бъде "щедрите" 19 242 рубли на месец - около 372 лева по днешен курс.
Според Росстат ръстът на доходите през 2023 г. е 5,3% .
Очаква ли се повишаване на заплатите през 2024 г.?
Малко вероятно, смята Николай Кулбака.
- Пенсиите ще се увеличат. Но що се отнася до ръста на доходите, се съмнявам.
Напоследък на никого не растат.
Всички твърдения за ръста на доходите на домакинствата се изчисляват на официално ниво на инфлация, но е трудно да се каже какво е реалното ниво на инфлация“, заключи той.
Поради недостиг на работна ръка компаниите са принудени да вдигат заплатите, за да не загубят служителите си.
Следователно реалният ръст на доходите е възможен, но не по-висок от инфлацията, добави Алексей Кричевски.
— Важното тук е, че една инфлационна спирала по същество вече е стартирана.
Работниците обмислят места с по-високи заплати, компаниите са принудени да повишават заплатите си и да оскъпяват продукта си и така навсякъде - иначе служителите не могат да бъдат задържани, каза той.
— Следователно със сигурност ще има известно увеличение на реалния разполагаем доход, но едва ли ще бъде много по-високо от инфлацията.