Юли и август идеални за ваканция, но и за билки

04.06.2019 / 00:36 1

zdravedae.com

Кои лековити растения можем да берем в разгара на лятото?

Юли и август са най-предпочитаните месеци за почивка, но и идеалното време за бране на една голяма част от най-популярните билки. Особено тези, които планират да прекарат ваканцията си в планината или на село, могат да отделят малко време да си наберат лековити растения. За тях ще посочим кои билки са подходящи да берем в разгара на лятото и какво е приложението им.
През юли със сигурност можем да заложим на диворастящата мента. Берат се листата, от които се приготвят ароматен чай или тинктури. Ментата, особено прясната, се използва и в кулинарията при приготвяне на напитки, салати, десерти. Това ароматно растение е екологично средство против насекоми, вкл. срещу комари. Ментоловото масло също е екологичен инсектицид срещу мравки, оси и хлебарки. Ментата помага при гадене, спазми на стомаха, червата, жлъчните пътища, главоболие, кашлица, възпаление на синусите, бронхит, умора и нервно напрежение. Има болкоуспокояващо и противовъзпалително действие. Ментолът предизвиква рефлекторно разширяване на коронарните съдове. В народната медицина ментата е използвана при възпаление на венците и зъбобол, за премахване на лош дъх. В този случай стръкове мента се накисват в червено вино в съотношение 1:10 за 8 дни. Полученият извлек се пие по 2 супени лъжици след храна или пък се използва за жабурене. Риганът е много използвана подправка за печена риба и всички видове меса, но той има и лечебни свойства, известни още в древността. Среща се в предпланините и планините до 1600 метра надморска височина, обича каменисти и влажни места, сечища.
Това растение е богато на флавоноиди и затова е отличен антиоксидант. Има изключително силни антибактериални свойства. Нови изследвания сочат, че той е по-мощен антибиотик от 18 популярни антибиотици, сред които пеницилин и стрептомицин. Риганът подобрява метаболизма, влияе положително върху храносмилането, успешно се прилага при бронхити, пневмонии. Препоръчват го при безсъние и неврози, но с него не бива да се прекалява, защото снижава либидото.

В разгара на лятото се бере и котешката стъпка, която Левски използвал много често като лек за различни болежки. Името й идва от формата на цветчетата й като котешка лапичка. Расте в Стара планина, Средна гора и Родопите. Най-добре е да се бере през юли, докато цъфти, но
Тази билка има много широко приложение: при гинекологични заболявания, мастопатии, проблеми с простата, камъни в бъбреците, при смущения на кръвоносната система, гастрит, при екземи, пърхот и други кожни заболявания. Изчиства артериалните плаки, подпомага регенеративните процеси в организма и има антидиебетично действие. Казват, че ако не сте на инсулин или състоянито ви е преддиабетно, котешката стъпка може да ви излекува. Но за да се случи това, е необходимо в продължение на година да се пие отвара от нея три пъти на ден по 130 грама преди хранене. При тежки случаи на захарна болест котешката стъпка подобрява нивата на кръвната захар и помага за по-добро качество на живот. Препоръчва се още при нощно напикаване на деца. Билката се приготвя, като 1 супена лъжица от нея се залива с половин литър вода и се оставя да кисне около 2 часа. Прецежда се и се пие 3 пъти дневно по 150 мл, 15 минути преди хранене. От нея се прави също спиртен и маслен извлек.

Босилекът, известен още като царска билка, се бере преди цъфтеж (през юни), ако ще се суши, а ако ще се ползва пресен – по време на цъфтеж. Изсушените листа са годни за употреба до 2 години. Тази билка има антисептично, противоспазматично, болкоуспокояващо и противовъзпалително действие. Особено ефективна е при инфекции на пикочно-половите и дихателни пътища, при кожни обриви и отоци, при умора и депресия. В големи дози босилекът е токсичен, но за сметка на това подобно на ментата гони комарите. Босилекът се използва широко в италианската кухня. С него в комбинация с естрагон и копър се приготвя прочутият балсамов оцет. Ако искаме да пием чай от босилек, 1-2 ч. лъжички дрога се сваряват в 250 мл вода. Това количество е достатъчно за един ден.

Невенът е друга полезна билка, чиито цветове се берат през юли. Расте в селските градини, но и в нивите. Цветчетата му са жълти или оранжеви, освен тях се използва цялата му наземна част.
Той е вълшебно средство за лечение на рани, особено от изгаряния, вкл. и от слънцето, при разширени вени, хемороиди. За целта се приготвя крем от невен с чиста свинска или патешка мас. Той може да се прилага и срещу стрии или пък просто за запазване на еластичността и свежестта на кожата. Някои споделят, че успешно може да замести интимния лубрикант. Чай от невен се използва при язви, гастрит, жълтеница, при глисти и запек. Невенът има и антимикозно действие.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама