Мароканец и руандийка триумфираха на маратона във Варна

07.11.2020 / 17:19 0

Снимки: Министерство на младежта и спорта

Мароканец и лекоатлетка от Руанда спечелиха първите места в петото издание на маратон "Варна".

Юсуф Сбай триумфира при мъжете, а Клементин Муканганга - при жените, пише atletikabg.com.

Победителите бяха наградени от министъра на спорта Красен Кралев.

Любопитно е, че трима от участниците при мъжете слезнаха под 2:18 в класическата дистанция в хладното време в морската столица, а в последните 10 километра бегачите бяха съпътвани и със силни пориви на вятъра. Сбай направи своята атака 1 километър преди края на състезанието и достигна финала за 2:17:25. Дънкан Коеч (Кения) бе най-близо до него с 2:17:37, а Жан Симукека (Руанда) е трети с 2:17:51. Шампионът на България на полумаратон и маратон през тази година Исмаил Сенанджи, който е роден в Уганда, а живее във Варна, се класира шести с 2:23:28. Националнитя шампион на планинско бягане Шабан Мустафа завърши осми с 2:29:35.

При жените Муканганда показа страхотна форма и с 2:35:14 спечели маратона пред Джебет Наом (Кения) 2:35:21. Третото място бе за белгийката Карен Ван Проевен – 2:42:31, а още три слязоха под 2:47 – Наталия Семьонович (Украйна) – 2:46:17, Андриана Василату (Гърция) – 2:46:33 и Илхам Ел Муради (Мароко) 2:46:48.

Най-бързата българка отново бе Надежда Ангелова – осма с 3:02:49.

Победителите бяха поздравени и наградени лично от министъра на спорта Красен Кралев, който също е бивш бегач на дълги разстояния и варненец.

С победата си Юсуф Сбай спечели и джакпота от веригата маратони „Бягането начин на живот“, която включваше и маратоните на Стара Загора (31 август) и София (11 октомври). Сбай спечели и мартона София и ще вземе 15 000 лв от джакпота и допълнителни 4000 лв за победата си във Варна.

Около 100 души се пробваха на класическа дистанция, а заедно с бегачите на 10.55 км и 21.1 км мад 450 взеха участие в тазгодишното издание на маратона, което се проведе при строги противоепидемични мерки, а масовият старт на 2 км бе отменен.