Жега, суша и по-ниски добиви - това ли е новото оправдание за цената на олиото?

22.08.2022 / 18:07 7

снимка Булфото

Жега, суша и по-ниски добиви - това ли е новото оправдание за цената на олиото?

Въпреки внесения в страната ни слънчоглед от Украйна, който веднага влезе в маслобойните и се очакваше да свали цената, то понижението е минимално и почти не се усеща от крайния потребител. 

Според експерти на Министерство на земеделието, търговията на едро със слънчогледово олио в първата седмица на август е в ценовия диапазон от 4,30 лв./литър (Русе) до 5,65 лв./литър (Ямбол). В седем от областните центрове олиото поевтинява с между 1,1% и 5,5% на седмична база (най-значително в Пловдив), докато в други три поскъпва в рамките на 0,9% - 1,9% (Стара Загора). Средната цена на едро за страната е 4,97 лв./литър, с 0,8% под нивото от предходната седмица.

Цените на дребно на рафинираното олио в големите търговски вериги (ГТВ) се движат в интервала от 4,92 лв./литър (Добрич) до 5,49 лв./литър (Благоевград и Кюстендил). В петнадесет области цените спадат от 0,2% до 4,6% на седмична база, най-съществено във Видин, Враца и Монтана, докато единствено в Русе е налице поскъпване, с 0,9%. В резултат, средната цена за страната се понижава с 1,3%, до 5,26 лв./литър.В другите търговски обекти (ДТО) олиото се продава на цени от 5,14 лв./литър (Перник и София) до 6,50 лв./литър (Плевен), съобщава sinor.bg.

В същото време стана ясно, че перспективите за производството на слънчогледово семе в ЕС се влошават вследствие на екстремно високите температури и дефицита от влага. Това показват новите прогнозни данни на Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA). Редовните месечни доклади на FAS USDA имат изключително висок рейтинг сред участниците в търговията със зърнени храни и маслодайни семена, тъй като се подготвят въз основа на данните, предоставени от водещите национални експерти в самите страни производителки, повечето от които имат и селскостопански аташета  към посолствата на САЩ.

„Жега, суша и по-ниски добиви! -” така започва темата за новата слънчогледова реколта в ЕС в доклада на FAS USDA , оповестен в средата на август.  Прогнозата за размера на новата европейска реколта през маркетинговата 2022/23 г. е сведена до 9,7 млн. тона,  в сравнение с 10,5-те млн.т, очаквани допреди един месец и 10,3 млн.т, произведени през 2021/22 г.  

Оценката за средния добив от слънчогледово семе от хектар е намалена с 11 на сто – до 2,06 т, или 206 кг от дка, а това е с 13 на сто  под нивото на 2021/22 г.

Производството на слънчоглед в ЕС е намаляло в сравнение с първоначалните прогнози главно заради  продължителния дефицит от влага  в Унгария, Румъния и Франция.

Агроспециалисти коментират, че слънчогледите, които до голяма степен са устойчиви на суша и топлина, са особено податливи на стрес, причиняван от високите  температури по време на цъфтежа, а имено това се случи в Южна и Централна Европа през юли.

Както вече беше посочено по-горе, именно „ от екстремалните температури и ниското ниво на влага в почвата повлияха за редуциране на оценката за размера на новата слънчогледова реколта в Унгария с 20 на сто, до 1,5 млн.т.                   

Прогнозата за Румъния е коригирана надолу с 300 хил. или с близо 10 на сто – до 2,7 млн.т, с 3% под миналогодишния добив.

На годишна база с най-голямо намаление се очертава  производството на слънчоглед във Франция, с 21 на сто – 1,6 млн.т.

"Когато има суша, тогава има съществено покачване на цените на слънчогледа. Около Черно море се произвежда около 75-76% от световното производство на слънчоглед. Трябва да има много сериозна причина, за да се получат отново панически цени на слънчогледовото олио", коментира Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов. България е на трето място в света по износ на слънчогледово олио за 2021 година. Eкспортът е за близо 691 млн. щатски долара. Страната ни неизменно е в челната тройна по износ на маслодаен слънчоглед и слънчогледово семе през последните години, но за пръв път влиза в челната тройка на износителите на слънчогледово масло. 

До преди 10 години България изнасяше суровината си на 80-85%, като ежегодно се увеличаваше процентът на преработента продукция, за да се стигне до момента, когато по данни за старата реколта се произвеждат около 600-630 хил. тона, като 90-95 хил. тона са за вътрешна консумация и останалото е за експорт, посочи събеседникът. "Основният пазар на слънчогледовото олио е европейският, но вече около 30-35% се изнасят и за Африка. Има експорт и за Азия - Индия, Китай и други страни". 

За миналата година експортът е бил 505 хил. тона, като тази година очакваме по-добри резултати. До момента сме стигнали между 620-630 хил. тона, каза Янев. По данни на министерството на земеделието засетите площи със слънчоглед са над 9 млн. дка, което е увеличение с 10%. 

Относно опасността от ново поскъпване на слънчогледовото олио, председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България заяви, че не очаква увеличаване на цените, освен ако няма много сериозна нова причина. Той уточни, че "слънчогледовото олио, в общото производство на растителни масла е около 9%. Общо 217 млн. тона масла, от които слънчогледовото масло участва с около 19 млн. тона. Основните масла са палмовото (с около 75 млн. тона) и соевото (около 65 млн. тона)".

"Другият фактор, който оказва влияние на цените на растителните масла, е до каква степен ще се влагат за производство на биодизел. Последните информации са, че и тази година се очаква около 700 хил. тона повече производство на биодизел и да се достигне около 49 млн. тона биодизел, като тук около 17,5 участва палмовото, 12,5 млн. тона соевото, рапичното - 6,5 млн. тона. При слънчогледовото делът е малък - около 250 хил., но целият маслен комплекс трябва да се разглежда цялостно", каза Янев.  

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
1
ПраБългарин (преди 2 години)
Рейтинг: 62914 | Одобрение: -28366
Имам ниви около Балчик, много добре знам как си продават зърното нашите производители. Идват кораби на големи чуждестранни компании и обявява цена за изкупуване, ако искаш продаваш и товариш, ако не искаш си дръж зърното в склада докато изгние. Кораба седи тука 2 3 седмици и след това си заминава, после идва нов и пак така. В един момент става така, че нямаш избор и го продаваш на неизгодните цени на големите търговски фирми, защото няма кой друг да ти го изкупи... и те знаят това много добре ;)
10
8
makeo (преди 2 години)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ами ние си го обясняваме по друг начин - така както си е. Но не можем да си обясним тъпотията ти и невежеството ти. Ти можеш ли да ги обясниш? 🙂 Изразът "България изнася" е толкова грешен и несъстоятелен, та няма накъде повече. И то конкретно в зърнодобива. Та в тази връзка да ти напомня, че преди години под натиска на твоите "партньори и приятели" САЩ беше променен чл. 22 на Конституцията ни - чрез техните БГ марионетки. Уви, тогавашните някои „народни избраници", министри и премиер се показаха по-големи „европейци" и от европейските бюрократи, властващи в Брюксел. Те не просто продадоха българската земя на западноевропейците, а дори записаха, че българска земя може да купуват не само граждани от ЕС, но и други чужденци и юридически лица, с чиито държави България е подписала съответния договор. Председателят на Американската търговска камара в София Кенет Лефковиц изпрати писмо до Камелия Касабова, тогава заместник-председател на парламента и председател на Временната комисия за подготовка на предложения за изменения в Конституцията на България. В това свое послание г-н Лефковиц изразява "загриженост за формирането на истински пазар на земята" (с правомощията на какъв точно - така и не изяснява). Показателно в случая обаче е, че въпросното писмо на г-н Лефковиц е адресирано и до Техни Превъзходителства посланиците /тогавашните/ на САЩ г-н Джеймс Пардю и на Израел - г-н Авраам Шарон. Та така, напомням за това национално предателство, върху което усърдно работиха и сега любимите ти "демократи проевропейци". Казано по-простичко като за простата ти чутура: не България изнася, а изнасят чуждите компании изкупили милиони декари благодатна българска земя - сеят, жънат и изнасят. 🙂 Още обяснения искаш ли? Ако има нещо неясно ще ти го разясня на драго сърце. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
3
5
MrBean (преди 2 години)
Рейтинг: 151381 | Одобрение: -1679
А как си обяснявате ,че България е на трето място в Европа, по износа на слънчогледово олио? Значи веднъж получават субсидии,после изнасят това което ние сме субсидирали,и за награда им връщат и ДДС... те така се купува РолсРойс.
2
2
ас (преди 2 години)
Рейтинг: 158528 | Одобрение: 24898
да бе да това са само глупави оправдания. просто хората които произвеждат олио им хареса измислента от герб цена и сега само си търсят оправдание да си продават олиото на по висока цена. утре ще завъли дъжд в китай или меркурй ще се скрие в сянката на уран и това ще достатачен повод за нова по висока цена.
2
7
Чичкото (преди 2 години)
Рейтинг: 81735 | Одобрение: -4765
Бизнеса иска да си смени колата да отиде на почивка а вие искате да падат цените
Истината преди всичко
6
10
село варна (преди 2 години)
Рейтинг: 24634 | Одобрение: -136
Единственото оправдание е алчност на търговците.
13
10
makeo (преди 2 години)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ами, няма оправдания, нито нови, нито стари. А има елементарна математика - когато направиш микс от 3/4 скъп слънчоглед и 1/4 внесен евтин слънчоглед, няма как цената да падне драстично. Освен това разходите за производство не стават по-малко паралелно с внесения слънчоглед. Напротив, те дори леко по леко се увеличиха. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама