Желязков: Имаме месец да решим как да подходим към "Лукойл Нефтохим" след американските санкции

23.10.2025 / 11:42 2

Булфото

Голяма част от акцентите на заседанието на Европейския съвет са свързани с новите американски санкции срещу Русия.

„Това са първите санкции, които администрацията на президента Тръмп налага. Невъзможността Русия да спре войната и убийствата кара както Европейския съюз, така и администрацията на Белия дом да предприемат и този икономически подход с налагането на санкции, за да се спре финансирането на бойните действия“, обясни българският министър-председател Росен Желязков, който е на посещение в Брюксел, цитиран от Нова тв.

По думите му основно засегнато у нас е предприятието „Лукойл Нефтохим Бургас“, което е част от системата на руската компания „Лукойл“. „Рафинерията се притежава косвено с повече от 50% от руския „Лукойл“, така че попада в този санкционен режим. По силата на генералната лицензия, издадена от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ, до 21 ноември има възможност да се извършват всички необходими трансакции и трансфери. Това означава, че имаме един месец, в който трябва да вземем национално решение как ще подходим като държава спрямо рафинерията – заедно, разбира се, с нейния мениджмънт“, уточни премиерът.

Желязков подчерта, че санкциите няма да възпрепятстват производството и доставката на петролни продукти, тъй като рафинерията отдавна не работи с руски петрол. Ограниченията обаче имат финансово измерение, засягащо трансакции и достъп до системата SWIFT, което може да създаде затруднения.

На въпрос за евентуален недостиг на горива Желязков заяви категорично: „Няма. Има достатъчно произведени горива. Рафинерията трябва да продължи да работи“. Той допълни, че предстои да бъде изследван най-добрият вариант, така че държавата да не попадне в санкционен режим, а същевременно рафинерията да продължи производството си. „До 31 ноември трябва да имаме много ясен отговор“, каза премиерът.

Желязков допълни, че активите на санкционирани лица, предприятия или дружества у нас са замразени, като с тях не могат да се извършват сделки. „Говорим за финансови активи, базирани на издаване на облигации и депозитари в системата Euroclear. За нас е много важно да има правна сигурност, затова становището на Европейската централна банка и на правната служба на Съвета е от ключово значение“, каза той.

„Не се предвиждат промени в правителството, нито участието на „ДПС-Ново начало” в него”, затвърди премиерът.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
0
Off Road (преди 1 месец)
Рейтинг: 48759 | Одобрение: 11309
Мхм, ясно. Само не разбрах, какво общо има България с американските санкции, да не сме станали междувременно и щат, освен член?!?

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама