Женският тим на Англия стана европейски шампион по футбол

01.08.2022 / 00:42 0

Снимка Туитър, UEFA Women's EURO 2022

Исторически успех за родината на футбола.

Националният отбор на Англия по футбол при жените спечели първия си голям трофей. Пред собствена публика на митичния стадион „Уембли“ „трите лъва“ вдигнаха европейската купа. Тимът триумфира след успех с 2:1 на финала срещу Германия след продължения, съобщи БНТ.

За Англия това е първа европейска титла както при жените, така и при мъжете. Домакините ще запомнят двубоя с още един рекорд. 87 192 зрители наблюдаваха на живо финала на Стария континент в Лондон, което се превърна в най-посещавания мач за всички времена на финален турнир на европейско първенство, независимо дали при жените, или при мъжете.

В героиня за Англия, с гол в 111 минута, се превърна Клои Кели – нападател на Манчестър Сити, която реализира последното попадение, короновало тима на домакините.

В 61-ата минута Ела Тун даде преднина на „трите лъва“, Кейра Уалш успя да прочете прекрасно ситуацията, извеждайки Ела Тун зад защитата на съперника. Полузащитникът на Манчестър Юнайтед навлезе в наказателно поле и майсторски прехвърли вратаря на Германия за 1:0.

В 89-ата минута обаче Бундестимът успя да вкара мача в продължения. Лина Магул се разписа за 1:1.

Успехът на Англия дойде в 111-ата минута. След центриране от корнер, германките не успяха да се позиционират добре, настъпи леко засуетяване в наказателното поле, за да може 24-годишната Клои Кели да добута топката отблизо за крайното 2:1.

За германките това поражение на финал на европейско първенство беше първото в историята - преди това отборът стигна до решаващия последен мач осем пъти и спечели всеки от тях.

Селекционерът на Англия Сарина Вигман се превърна в първата жена-треньор, спечелила две европейски титли с два различни отбора, след като първо стори това с Нидерландия през 2017 година.