Житницата на България изсъхва, губим пояси с вековни дървета
Булфото
Добруджанският чернозем е поставен под сериозен риск заради сушата, бурните ветрове и съхненето на полезащитните пояси. Това стана ясно на международна конференция "Възстановяване на горски местообитания", организирана по програма LIFE на ЕС.
На нея зам.-директорът на Държавно ловно стопанство-Балчик инж. Радослав Радев съобщи, че съхненето е факт от 2019 г. Първите засегнати видове са били американски ясен и бряст, но заради промените в климата и вредители вече съхнат и поясите от дъб, цер, ясен и акация, съобщава "Труд".
За да ги възстановят, горските предприятия трябва да разчитат само на приходите си от дърводобив, а те са недостатъчни, каза инж. Радев. Той посочи, че приходите от 1 декар дървесина варират от 490 до 920 лв., а за създаването на декар нов полезащитен пояс са нужни над 4000 лв.
Добруджа е областта в България с най-малка годишна сума на валежите – само 500 л на кв. м, заради равнинния терен ветровете са много силни и само дървесните пояси помагат за съхраняване на влагата и плодородието на почвата. „В миналото прашните бури са били нещо обичайно и ако сега поясите не бъдат възстановени, житницата на България пак ще бъде изправена пред проблема с отвяването на чернозема в морето и липсата на каквито и да е условия за земеделие“, категоричен бе инж. Радев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!