Журналист от Хърватия: В ЕС не се гледа сериозно на България

16.02.2023 / 16:36 2

Кадър Евронюз България

Още е рано за някаква съществена промяна, но се усеща малко по-голямо спокойствие, свързано с практичните неща от живота. Например - няма нужда хърватите да мислят за смяна на валута като пътуват в други страни от еврозоната или за цените. Това каза за Euronews журналистът и главен редактор на изданието на българската общност в Хърватия Диана Гласнова по темата с приемането на еврото в страната й.

Шенген също много облекчи преминаването на хърватите - словенската граница е само на 20 км от Загреб и ако едно семейство реши да обядва в Словения, няма да се притеснява дали ще чака с часове на границата, каза още тя.

По думите й темата за повишаването на цените е била много сериозна, но се е говорело през октомври и ноември. Декември този процес спря. На 23 февруари ще излезе статистиката на Евростат и се оказва, че нито инфлацията е толкова висока, нито повишаването на цените, колкото се смяташе предварително.

Повишаване на цените заради приемане на еврото има, но то е минимално. Например, ако при преизчисляване на курса на куната в евро за даден продукт получите цена 1.36 евро, търговците ще сложат 1.40 евро, допълва още Гласнова.

Въпросът за влизането в еврозоната беше взет на най-високо държавно ниво и не беше тема на обсъждане в обществото. Чуваха се гласове за референдум, които угаснаха много бързо, тъй като с присъединяването към ЕС има един член, който казва, че еврото ще бъде прието в период, който е възможен или който страната е пожелала.

Ако изрично не е подписан член при влизането, че страната не желае еврото, означава, че желае. Звучи малко грубо, но след влизането в ЕС ние не сме господари на съдбата си, подчертава журналистът. Приемането в еврозоната е много комплексен и сложен процес. Това е един от лостовете, с който функционира политиката на ЕС. В последните 2 г., в които Хърватия започна да покрива критериите за еврозоната и Шенген, само за Шенген критериите бяха 267. Огромният проблем за България е, че за последните 2 г. нямаше редовно правителство.

Страшно ми е мъчно да кажа, че на България в ЕС не се гледа сериозно по тази причина, допълни Гласнова. Две години няма хармонизация на българските с европейските закони. България единственото, от което има нужда е стабилност. Хърватите не предпочетоха да гласуват за някакви нови партийки, неизвестно как формирани и финансирани. Без редовно правителство България не може да влезе в еврозоната, завърши тя
 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Off Road (преди 1 годинa)
Рейтинг: 23375 | Одобрение: 5935
"Хърватите не предпочетоха да гласуват за някакви нови партийки, неизвестно как формирани и финансирани." Е, да... така е. Ама ние в България, все се надяваме, че отнейде ще дойде свестен политик, дето да мисли И за народа.
0
4
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 76940 | Одобрение: -8695
А как да гледат - от 2 г. нямаме правителство... клоуните на ЕС! Гняв
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама