Журналистът Григор Лилов обясни какво да очакваме от войната между Индия и Пакистан! И двете са ядрени сили, а САЩ и Русия застават зад...

27.02.2019 / 15:29 1

Журналистът Григор Лилов коментира ситуацията между Индия и Пакистан. Ето какво написа той във фейсбук профила си:

"Въздушни сражения и престрелки по границата
ВОЙНА МЕЖДУ ИНДИЯ И ПАКИСТАН?
*** И двете държави имат ядрено оръжие

Пакистан обяви, че е свалил 2 индийски самолета, като пилотите (2) на единия от тях са невредими и задържани. 
Индия обяви за свален 1 индийски самолет. 
Сегашната пукотевица е продължение на вчерашната, когато ВВС на Индия бомбардираха цели в Пакистан - лагери на терористична организация "Джаиш и Мохамед", която на 14 февруари извърши атентат в Кашмир и уби 44 индийски военни.

В отговор на това днес Пакистан е атакувал от въздуха цели в Индия, обяви официален пакистански говорител. Имало е и престрелки по границата. Според индийски източници са убити 4 пакистански войници и 10 ранени, индийците имат 5 ранени. Свалени са и хеликоптери.

Последните новини са, че въздушното пространство над района беше закрито за граждански полети и от двете държави. Въоръжените сили и на двете страни са поставени в пълна бойна готовност.

Русия и САЩ посъветваха двете държави да прекратят военните действия и призоваха за деескалация на напрежението. Но сега и Москва, и Вашингтон нямат много възможности да им въздействат поради ангажираността им с др. проблеми.

****
Двете страни имат спор за територии в Кашмир от 1948 г. и са водили няколко войни. Кашмир е разделен на три - между Индия, Пакистан и Китай, като Пекин също има териториални претенции към Индия.

Индия и Пакистан са водили 3 войни, като последната между тях беше през 1971 г. Като следствие през 1972 Пакистан загуби Източен Пакистан - онова, което днес се нарича държавата Бангладеш. Всичките войни започнаха с такива инциденти.

По оценки Индия разполага с около 140 ядрени бойни глави, Пакистан - с близо 150. Според справочника "Милитари баланс" двете страни имат равен брой пускови установки - по около 60 за стратегически ракети, както и други за ракети с малък и среден обсег. 
По др. оценки ядреният потенциал на Индия е 180 бойни глави. 
Индийската балистична ракета Agni-3 е с далекобойност 5 000 км, пакистанската Shaheen 2 - с 2000 км. Но при евентуални ядрени удари ще има радиацитнно замърсяване над цялата планета.

В областта на конвенционалните въоръжения Пакистан значително отстъпва на Индия: армии съответно 1.4 млн. и 650 хиляди, танкове 3500 и 2500, бойни самолети - 650 срещу 425. Индия е с категорично превъзходство във военноморските сили, като вкл. има и авионосец.

Най-верният съюзник на Пакистан вече не са САЩ, а Китай, противоречията с когото ангажират значима част от военния потенциал на Делхи. Индия също преориентира политиката си и вече не разчита единствено на Русия, а развива широки връзки, вкл. и военни със Запада.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама