За какво се готви Китай? Компаниите правят армии от доброволци
Кадър Ютуб
Китайските компании правят нещо рядко срещано от 70-те години на миналия век насам: създаване на собствени армии от доброволци. Най-малко 16 големи китайски фирми, включително частен млечен гигант, са създали бойни сили през последната година, според анализ на Си Ен Ен на съобщения в държавните медии, предаде БТА и Морето.нет.
Тези звена, известни като отдели на Народните въоръжени сили, са съставени от цивилни лица, които запазват редовните си работни места. Те действат като резервна и спомагателна сила за китайската армия, най-голямата в света, и са на разположение за мисии, вариращи от реакция при природни бедствия и подпомагане поддържането на „социалния ред“ до осигуряване на подкрепа по време на война.
Силите, които в момента не действат извън Китай, имат повече общо с американската Национална гвардия, отколкото нейното милиционерско движение, което се отнася до частни паравоенни организации, които обикновено имат десен политически фокус.
Създаването на корпоративни бригади подчертава нарастващата загриженост на Пекин относно потенциален конфликт в чужбина, както и социални вълнения у дома, докато икономиката се спъва , казват анализатори. Възраждането също се разглежда като отговор на пандемията и част от усилията на китайския лидер Си Дзинпин да затегне контрола на комунистическата партия върху обществото, включително корпоративния сектор.
„Връщането на корпоративните милиции отразява нарастващия фокус на Си върху необходимостта от по-добро интегриране на икономическото развитие с националната сигурност, тъй като страната е изправена пред по-трудно бъдеще на по-бавен растеж и нарастваща геополитическа конкуренция“, каза Нийл Томас, сътрудник по китайската политика в Asia Society Центърът за анализ на Китай на Института за политика.
„Корпоративните милиции под военно ръководство биха могли да помогнат на Комунистическата партия по-ефективно да потуши инциденти на социални вълнения като потребителски протести и стачки на служители“, каза той.
Икономиката на Китай нарасна с 5,2% през 2023 г., малко по-добре от официалната цел, поставена от Пекин. Но страната е изправена пред безброй предизвикателства, включително рекорден спад на имотите , растяща младежка безработица , дефлационен натиск , нарастващи корпоративни задължения и нарастващ финансов стрес в местните правителства.
Продължение в https://www.moreto.net/novini.php?n=491869&fbclid=IwAR3qz7rpUj0QufscbzBGDUTNVycBQx8ojH22Gsky72LryMqJGos2anfbao8