За първи път 8000 повече българи се върнаха у нас, отколкото избягаха

04.01.2024 / 09:17 1

Булфото

През 2022 г. за пръв път в България са се върнали 8000 души повече, отколкото са я напуснали. Това показва, че траекторията на икономическото ни развитие е правилна, в момента сме на около 62% от средноевропейските доходи. Това, което видяхме от Ирландия, Полша, Чехия, Хърватия, е, че ако достигнем 70%, голяма част от хората, работещи сега навън, започват да се връщат. По-добре им е тук икономически и социално да живеят. Това заяви министърът на финансите Асен Василев пред 24 часа, предаде Евроком.

Относно наближаващата ротация в кабинета, той коментира: "Това, което беше и остава договорено, е Мария Габриел да стане премиер. Това очакваме и това сме обявили, че ще подкрепим".

"Със сигурност попълването на регулаторите ще бъде тежка задача. Още повече че има такива, които изискват 160 гласа, за да се приемат кандидатурите. Неслучайно има регулатори с изтекли мандати отдавна, някои още от 2016 г., тъй като това винаги е тежка и сложна процедура, която изисква много търпение. Съмнявам се, че ще мине без шум и безболезнено за обществото. Това е следващата вълна на реална промяна на институционалната рамка в държавата. Трябва да се изберат хора, които да си свършат качествено работата, за да живеем всички в по-добра среда", каза още Василев.

Важността от членството ни в Шенген е изключително важно за икономиката ни, подчерта още Асен Василев. А влизането ни и по суша, по думите му, е въпрос на "още малко разговори" с Австрия. "Ще отпуши доставките до общия пазар и износа, както и транзита, който минава през България и който расте изключително бързо. ГКПП Капитан Андреево е втората най- натоварена сухопътна граница в света, а общо на българо-турската граница се обработват над 4000 камиона на ден. Затова за нас е много важно да имаме Шенген и по суша, за да завършим интеграцията си в общия европейски пазар. Както ЕК каза, абсолютно всички критерии са изпълнени и е въпрос може би на още малко разговори с колегите от Австрия, за да се уточни точно кога и как да стане", допълни той.

По темата за еврозоната, Василев коментира: "Записаните в бюджета за 2024 г. числа са напълно реалистични. Това, което имаше като критерий за дефицит, е изпълнено и прогнозно за догодина не виждам никакъв проблем. Инфлацията спада, но в България с малко по-бавни темпове, отколкото в Европа, защото нашата икономика не е в рецесия. Другата причина е, че цените на храните и енергията, които бяха основна причина за инфлацията у нас, спадат по-бавно. През юни 2024 г. ще бъде конвергентният доклад, който ще включи и данните до края на май за инфлацията. Надявам се дотогава да сме покрили и този критерий за влизане в еврозоната".



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
... (преди 4 месеца)
Рейтинг: 27407 | Одобрение: 7712
Върнаха се 8000 гастърбайтери, които са българи само по паспорт. Да видим от тях колко могат да напишат 2 изречения. В същтото време се изнесоха почти всички млади лекари и специалисти като цяло. ИТ-тата преживяват някакси в "надежда" но скоро и те ще хукнат.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама