Захарова сравни САЩ със змии, които "излизат от кожата си": Те са виновни, че спряхме зърнената сделка

02.08.2023 / 10:57 1

Кадър Кремъл

Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова посочи във вторник, че руската част от зърнената сделка не е проработила заради интригите на САЩ, съобщава ТАСС, предаде БТА.

Така тя коментира думите на представителя на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд, която заяви, че споразумението за улесняване на износа на торове и храни за Руската федерация вече не работи след решението на Москва да спре участието си в Черно Морска инициатива.

"Постоянният представител на САЩ трябва да знае, че тази част от сделката не проработи именно заради интригите на Съединените щати. Няма нужда да се преструваме, че Вашингтон е направил всичко възможно, за да улесни доставката на руски торове и храни като част на сделката.Точно обратното - излязоха от змийска кожа, така че нуждаещите се страни да не получат нищо от Русия", написа дипломатът в канала си в Telegram.

Ще предоставят 50 000 тона зърно на Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, Централноафриканската република и Еритрея

Припомняме, че в края на юли президентът Владимир Путин изключи възможността страната му да се върне към зърнената сделка. Това заяви той на среща с африканските лидери.

Анализатори по-рано предупредиха, че продължаващият отказ за подновяване на сделката може да означава, че африканските нации са зависими от еднократни сделки с Москва за осигуряване на доставки, с нестабилност на цените и несигурност на доставките като резултат.

Путин, който обвини западните нации, че получават по-голямата част от доставките и отказват да премахнат санкциите срещу Русия, настоя, че Москва вместо това ще премине към "по-справедлива система за разпределение на ресурсите".

Американският посланик в ООН Линда Томас-Грийнфилд намекна, че Съединените щати виждат признаци на интерес от страна на Русия към преговори за възобновяване на зърнената сделка, предаде БНР. Тя осигуряваше свободното преминаване на кораби с украински храни през Черно море до Босфора. Миналия месец обаче руската страна се отказа от участие и на практика възобнови блокадата на украинското Черноморие като освен това нанесе удари с ракети и дронове по Одеса, Чорноморск и други пристанища. Снощи Томас-Грийнфилд коментира, че ако иска да пласира изкуствени торове на международните пазари и да улесни банковото разплащане за аграрния си експорт, Москва ще трябва да се върне в зърнената сделка. "Така че ще почакаме и ще видим какво ще се случи," заяви американският представител в ООН.

Износът на украинско зърно доведе до напрежение между Полша и Украйна. Външните министерства на двете съседни страни привикаха за обяснение посланиците в Киев и Варшава. Миналия месец Полша поиска от Европейската комисия да удължи забраната за продажба на украински храни до края на годината и се закани да го стори сама дори без разрешение от Брюксел. От Киев протестираха срещу тези намерения. Вчера полският президентски съветник Марчин Пшидач заяви, че приоритет на Варшава са интересите на полските фермери, и добави, че украинците трябва да оценят подкрепата, която Полша им предоставя в борбата срещу руската агресия. Този коментар предизвика украинското външно министерство, което обяви, че всякакви намеци за неблагодарност на Украйна са "неверни и недопустими" и че отношенията между двете страни не бива да бъдат жертвани заради политиката.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
1
Серж (преди 9 месеца)
Рейтинг: 166577 | Одобрение: 32712
Евалла на ръководителите на Полша! Хора с достойнство, които милеят за държавата и народа си!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама