Закон в духа на традиционните ценности: 9-годишни момичета ще сключват брак в Ирак
Кадър Ютуб
Противоречив законопроект, който потенциално може да намали законната брачна възраст за момичета до 9 години и за момчета до 15 години, беше внесен в парламента на Ирак.
В момента законът в Ирак гласи, че хората трябва да са навършили 18 години, за да сключат брак. Но новият закон, предложен от иракското министерство на правосъдието, ще позволи на хората да избират дали да следват религиозните правила или гражданската съдебна система по семейни въпроси.
Поддръжниците на законопроекта казват, че той ще направи ислямския закон по-последователен и ще защити младите момичета от неподходящи връзки. Противниците обаче твърдят, че това разсъждение пренебрегва опасностите от детските бракове. Те вярват, че оставянето на религиозни лидери да вземат решение относно брака може да навреди на принципа на равенство според иракското законодателство и би позволило на момичета на деветгодишна възраст да се омъжват, отнемайки бъдещето и благосъстоянието им. „Момичетата трябва да играят и да ходят на училище, а не да се женят“, каза изследовател, подчертавайки важността на защитата на правата и бъдещето на младите момичета в Ирак.
Проектозаконът освен това ще позволи на гражданите да избират или религиозните власти, или гражданската съдебна система да решават семейните дела, предизвиквайки широко разпространени опасения за това как може да се използва за подкопаване на съдебни процедури, свързани с наследство, попечителство над деца и развод.
Законът в Ирак доста ще наподоби положението в съседен Иран.
Какво е положението там?
Иранските власти съобщиха за увеличение на общия брой детски бракове миналата година в сравнение с 2019 г.
Според Статистическия център на Иран процентът на браковете на момичета на възраст 10-14 години миналата година се е увеличил с 10,5% в сравнение с 2019 г.
В него се казва, че 31 379 момичета в тази възрастова група са били омъжени през 2020 г. в сравнение с 28 373 случая през предходната година.
Законната възраст за брак в Иран е 13 години за момичета и 15 години за момчета, въпреки че е приемливо за по-малки деца да се женят с разрешението на бащата.
Статистиката за детските бракове е само за официално регистрираните в Гражданския регистър. Смята се, че действителният брой е по-висок, тъй като много такива бракове са нерегистрирани.
Статистическият център на Иран съобщи, че около 5 процента от всички регистрирани бракове в Иран през 2020 г. включват деца под 15-годишна възраст.
Джаваид Рехман, специалният докладчик на ООН по правата на човека в Иран, призова за „незабавни реформи“ в отношението на жените и момичетата в ислямската република в доклад до Съвета по правата на човека на ООН през март, посочвайки разпространението на детските бракове като основен проблем .
Рахман каза, че "[иранските] жени и момичета все още се третират като граждани от втора класа."