Зам.-министър Джиков: Стопаните с изцяло унищожена продукция в Бургаско ще бъдат подпомогнати

19.09.2022 / 20:23 0

Стопкадър You tube

Зам.-министър и областния управител на Бургас отидаха при лозарите в Поморие, чиято реколта прострада серизно след разразилата се буря в района.

Поморие е на път да загуби лозарството – традиционен поминък от векове след чудовищния ураган, който помете града в събота.

80 % от насажденията са унищожени точно преди гроздобера, а щетите са за милиони левове, стана ясно при днешното посещение на зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков. Той бе посрещнат от кмета Иван Алексиев и областния управител проф. Мария Нейкова. Те посетиха лозовия масив на местния производител Димитър Пилонтов, който буквално е пометен от урагана. За да се възстанови ще са нужни няколко години и загубите като цяло са колосални, отчете Пилонтов, пише Флагман.бг.

„Ще активираме държавна помощ за компенсиране на щетите в лозовите масиви в област Бургас. До момента са подадени 48 заявления от земеделски производители за пропаднали площи и комисиите са констатирали около 2500 дка лозови  насаждения с  напълно унищожена продукция“, отчете Джиков в Поморие.

Зам.-министърът уточни, че четири екипа на Областната дирекция „Земеделие“ в Бургас оценяват щетите, посочи аграрният заместник-министър. От думите му стана ясно, че  стопаните с изцяло унищожена продукция щели да бъдат подпомогнати чрез програмата „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“.

Максималното допустимо подпомагане по тази държавна помощ е в размер до 80% от действителните разходи за отглеждане на дадена култура през стопанската година, изчислено според актуализирани технологични карти. По разпореждане на министъра на земеделието Явор Гечев към ставката за обезщетение ще бъдат добавени и допълнителни средства за почистване на последиците от бурята, каза още Тодор Джиков.

За унищожените конструкции в лозовите масиви областният управител проф. Мария Нейкова пое ангажимент да бъде направено всичко възможно, за да получат хората подкрепа от държавата. На базата на подадените заявления ще бъде поискана оценка на щетите от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

„Плододаването на едно такова насаждение е 30 – 40 г. или половин човешки живот и нищо не може да компенсира инвестицията на земеделските производители, това е тяхната прехрана. Виждаме колко слаби и безсилни сме пред природните стихии. Крайно време е в Министерството на земеделието да се създаде междуведомствена група между държавата, земеделските производители и застрахователните компании. Държавата е тази, която може да определи посоката, към която ще вървим“, допълни зам.-министърът Тодор Джиков.

Той призова, че е време да се помисли и за създаване на фонд – между застрахователи, производители и държавата, който да гарантира, че стопаните ще получат обезщетения при подобни бедствия. В момента застрахователите от Сливен до Бургас масово отказват да застраховат земеделската продукция, защото тя е рискова инвестиция.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама