Замърсяването убива всеки шести жител на планетата

21.10.2017 / 15:28 0

Мръсен въздух в Индия и Китай, замърсена вода в Субсахарска Африка, токсични мини и комбинати в Южна Америка – замърсяването по света е причина за 9 млн. смъртни случая годишно или една от всеки шест. Това показва ново проучване, цитирано от The Washington Post, цитиран от Inews.

Изчисленията ot изследването, публикувано в научното издание Lancet, означават, че глобалното замърсяване убива три пъти повече хора всяка година от ХИВ и СПИН, туберкулозата и маларията взети заедно. В същото време по-голяма част от смъртните случаи са в бедни и развиващи се държави, предаде БГНЕС.

Двугодишният научен проект, в който са използвани данни от учени в над 130 държави, документира причините за развитие на болести и преждевременна смърт през последните десетилетия. Според него лошото качество на въздуха е най-големият фактор на замърсяването, причиняващ смърт. Това включва както външното замърсяване, така и това в домакинствата, дължащо се на изгаряне на дърва, животинска тор и други. Резултатът – 6,5 млн. души умират през 2015 г. от сърдечни болести, инфаркти, рак на белите дробове и други респираторни проблеми. Нечистата вода пък е причина за смъртта на 1,8 млн. души от стомашни болести, инфекции и други.

Замърсяването на работното място също води до голям брой смъртни случаи – от рак на пикочния мехур при работещите с бои, през белодробни заболявания при миньорите, излагането на канцерогени и токсини е причина за смъртта на 800 000 души годишно. Най-много хора през 2015 г. са загинали в Индия (2,5 млн. души) и Китай (1,8 млн. души). Други силно засегнати държави са Пакистан, Бангладеш, Кения.

Изследването разглежда и последствията от замърсяването върху икономиката. Според данните държавните бюджети в бедните страни са ощетени с 1,3% от БВП годишно и с 0,5% в развитите страни. Според авторите на изследването държавите трябва да положат повече усилия, за да намалят замърсяването и да подобрят здравето на своите граждани, като това ще им донесе, освен всичко друго, и икономически ползи.

Според Филип Ландриган от Медицинското училище "Синай" в Ню Йорк, който е съпредседател на комисията, изготвила доклада, развитите държави могат да помогнат на по-бедните за ограничаване на замърсяването. "Това не е необратим резултат", каза той и допълни, че "контролът на замърсяването е необходима битка".



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама