Заради затоплянето акулите се раждат преждевременно
11.03.2021 / 15:25 0
снимка pixabay
Затоплянето на климата и океаните имат своето отражение и върху морските обитатели, сочат последните проучвания. Оказва се, че заради по-високата температура на водата в океаните акулите се излюпват по-рано и затова се раждат дребни и с недостатъчно енергия, съобщи "Асошиейтед прес", цитиран от БНР.
Учените, които са работили с аквариума на Нова Англия, за изследвали еполетни акули, характерни за водите край Австралия и Нова Гвинея. Резултатите им показват, че по-топлите условия ускоряват растежния процес и малките се излюпват по-рано от яйцата, като от самото начало са изтощени.
Изводът е валиден и за другите видове акули, включително и живо раждащите, каза Джон Манделман от аквариума на Нова Англия.
"Мислим ги за много издръжливи. Това означава, че тези силни видове са по-уязвими, отколкото предполагаме" - каза Манделман.
Учените са провели изследването в рамките на развъдната програма на аквариума. Те са отгледали 27 акули или при средни летни условия (27 градуса Целзий), или при температури според прогнозите за края на века - 29 - 31 градуса Целзий.
При по-високите температури акулите тежали значително по-малко, отколкото при средните, и метаболизмът им намалял.
Еполетните акули достигат до 1 м дължина. Живеят на дъното и са много издръжлив вид, който се смята за стабилен.
Положението на други видове акули обаче не е толкова добро. Изследване установи, че броят на океанските акули и скатове е намалял със 70 процента от 1970 до 2018 г. Заплаха за тях са свръхриболовът, промените в климата, замърсяването.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

