Зърнопроизводители протестират срещу внос на зърно от Украйна

14.09.2022 / 11:34 27

кадър: Фейсбук/Kiss13

Започна протестът на Националната асоциация на зърнопроизводителите и Националния съюз на земеделските кооперации в България. Шествия със земеделска техника са планирани в Бургас, Враца, Видин, Генерал Тошево, Добрич, Карнобат, Монтана, Пазарджик, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Стара Загора, Хасково, Ямбол, предаде БНР.

Недоволството е продиктувано от липсата на ефективни действия от страна на държавата за защита на българското зърнопроизводство. Те са против засиления и, според тях, безконтролен внос на зърно от Украйна.

Данни за нерегламентиран внос обаче няма. 

Земеделците заявяват и категоричната си позиция срещу добива на шистов газ в страната ни, какъвто също няма.

Протестните действия са в знак на солидарност със зърнопроизводителите от европейските страни, които също ще протестират, каза председателят на Областния съюз на зърнопроизводителите Николай Киров. 

Зърното, внесено в България през последните месеци, е със сертификати за качество и минава на фитосанитарен контрол, пише "Сега" позовавайки се на земеделското министерство. И ръководителят на Българската агенция по безопасност на храните проф. Христо Даскалов потвърди, че безмитният внос не означава, че не се прави контрол.

Според министерството на земеделието при извършените до момента проверки, установените количества слънчоглед и пшеница с произход Украйна са влезли в страната със сертификати за проверка на пестициди, тежки метали и качество. По заповед на министъра на земеделието, в момента се извършват съвместни проверки от експерти на Областните дирекции по безопасност на храните и Областните дирекции "Земеделие", по предварително постъпил сигнал. Целта е да се установи каква част от зърното е украинско по документи, както и обемите на съхраняваното зърно по видове – пшеница, ечемик, слънчоглед. Ако се открие зърно с украински произход, се вземат проби за анализ за наличие на карантинни вредители и за остатъци от пестициди. От ведомството уточняват, че след анализ на пробите слънчоглед и пшеница, ще бъде дадена допълнителна информация за резултатите.

Изпълнителният директор на БАБХ проф. Христо Даскалов е скептичен към твърденията на зърнопроизводители и отделни депутати, че внасяме украинско зърно с радиация, отрови, болести и вредители. По думите му въпросните количества влизат със сертификат от Румъния, защото е външна граница на Европейския съюз и до момента няма информация за обезпокоителни неща около зърното от Украйна. Според шефа на БАБХ се спекулира, че щом зърното влиза безмитно, не се прави фитосанатирен контрол у нас. 

По отношение на планираните протести на българските зърнопроизводители за вноса от Украйна, проф. Даскалов смята, че са свързани с политическата обстановка в страната, а не с начина на работа на БАБХ.

"По-лесният режим на внос не значи, че няма фитосанитарен контрол. Бърка се търговската част, с тази за здравето на растителната продукция. В случая няма основания за протести. Агенцията трябва да работи, независимо от политическата конюнктура. Всеки ден дирекцията по растениевъдство в министерството получава данни от митниците какви количества влизат в България и те се проверяват. Всяка областна дирекция има отдел "Растителна защита", припомни Даскалов и добави, че БАБХ няма интерес да се вкарват в страната болести, защото после ще са нужни скъпоструващи мерки. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
5
ПЕКАРЯ (преди 1 годинa)
Рейтинг: 6222 | Одобрение: -568
Кучетата лаят, кервана си върви, а мармаладената-мастия, продължава простотии да твори.
ЧЕРВЕНИТЕ БОКЛУЦИ, СА НАЙ ДОЛНИТЕ, ЛИЦЕМЕРНИ И КРАДЛИВИ ИЗРОДИ НА ТОЗИ СВЯТ.
9
5
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Axaaaa! 😂 Е, това вече е друго нещо. Да не си играеме на развален телефон. Гледам там онова съкращение кв и първата ми мисъл - 160 квадрата къща ще строи, че и разрешителни чака. 😂😂😂 Чета натам над 200 хил. - и главата ми се напълни с въпросителни. А дано успееш с евро програмата, късмет. И мини парка добре си го намислил, да капе там някой лев. Успех. 👍
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
3
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
160 киловата е централата и е за покривите на завода, които са около 1100 квадрата. Излишната енергия ще я продавам. На къщата по нататък ще слагам, за сега цената на тока е ниска. Имам и едно друго място в с. Войводино 4 декара, до което има стълбове с високо напрежение и трафопост, там също става да се направи централа около 500 киловата, но само за продажба без консумация.
9
5
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ко ма напрай ти ве?!? 200 бона за фотоволтаици за 160 квадрата! Ти ще продаваш ли, какво ще правиш? Ай, моята няма да ти казвам колко е щото няма да коректно като пример, тънко е по принцип, но по друг начин се сдобих с панелите, затова. Ама една нова система средно е 3-3500 евра за kWp. За нормална къща от около стотина квадрата ти трябват 3-5 kWp в зависимост за какво ще консумираш тая електроенергия. Къде ме метна ти на 200 бона, че и нагоре. Освен ако за съвсем други неща става въпрос и нещо не се разбираме. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
3
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
Проекта е за 160 кв мощност и това ще мине 200 000лв, а европрограмите са с 50% финансиране, един вид 100 000лв ще ми върнат, но пък ще има голям наплив и за това, ако съм с максимален брой точки ще се пробвам иначе няма смисъл.
9
5
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
За какво ти е европрограма за фотоволтаици, аз на вилата отдавна сложих панели. От години не съм към никакво енерго и не им плащам нищо. Турам ги на хуя си за разрешителни и тем подобна простотия. Слънцето не е собственост нито на енергото, нито на правителството, нито на ония брюксрлски ебалници, че да им искаме разрешение. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
3
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
Чакам Енергото повече от месец да ми издаде становище и да почвам да проектирам, казаха ми като процедура до разрешение за строеж половин година минимум... Ако си тука ще те викна да го изговорим и мерси все пак. След 25.09 ще пускат европрограма за фотоволтаици, ако имам максимум точки може да се пробвам за финансиране... 
10
3
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
ПРА, честито.....Това е поздрав от Българската „Независима”Енергийна Борса, която е толкова „независима”, колкото аз съм трамвай......Благодарение на тези „независимите”,  АЕЦ е продала за 2020 - 57% ток, а такива като тебе яко плащат.....Ако ти трябва помощ да монтираш слънчеви панели на покрива на цеха, свиркай.....ще дойда....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
4
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 90889 | Одобрение: 729
kris,  беги в уса и не се обаждай повече, такива, дет ми се правят, на майка си у кътника.......!!!!!!!!!
2
2
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
Последната ми сметка за ток дойде преди няколко часа... 0,97073лв/кВтч ;)
8
6
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ами ето, потвърждаваш това което казах по-долу. Къде са 120$, а къде 500$?!? Само дето преди това не се беше сетил да съобразиш тоя примерен разход за електроенергията там и тук. Е, на нашенеца само тоя разход му е +400% от на американеца. Хайде, произвеждай хляб, купувай електроенергия за по 1000 лв/MWh и да те видим на колко ще го продаваш щом твърдиш, че е спекула. Тъй че, каква по-ниска цена на хляба искаш, не те знам. А за зърнарите и да продължаваш да си на мнението, че зърнарите продават на много по-високи цени - и тук си извън коловоза. Какво значи на много по-високи цени? На по-високи от кои, след като цените са едни и същи навсякъде, с малки разлики от по некви дребни евро. На хлебопроизводителите не зърнарите, а борсата продава. Това по-евтино зърно от Украйна е единичен случай, заради ситуацията там и заради корумпираното украинско правителство и изнудването на Вашингтон и Брюксел. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
11
2
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
Макео, в САЩ цената на киловат за населението е 12,3-12,4 цента, а за производствени нужди не надвишава 12.8 цента......Работил съм 4 години на длъжност, където едно от нещата беше да се калкулират всички разходи до крайната цена.....В Европа било така и в България го направиха така маймуните на дървото, за да правят пачки.....А иначе няма логика тока за производителите да е 3-4 пъти по-скъп, защото се произвежда по същия начин, в същите централи и се разпределя по същите електропроводи.....Също така буди недоумение законът приет от някое си там правителство, или Парламента, да се изкупува първо и задължително скъпата енергия от частните ВЕЦ, вятърните и слънчевите централи, като крайният микс става прекалено скъп.....А за хляба продължавам да съм на мнението, че зърнарите продават на много по-високи цени и както и за тока се „съобразяват” с някаква виртуална за мене европейска борса, докато заплатите на българите са 5 пъти по-ниски.....България трябва да сложи таван на цените на стоките със стратегическо значение и на вътрешния пазар да се продава с български цени......Който не му харесва – чупката....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
2
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
Само дето тока от нашия аец излиза на цена 45лв ;) Да ви кажа ли кой определя цената на изкупуване на зърното, понеже отдавам ниви под наем и се познавам с председателя на кооперацията, та цената се определя от купувача!!! Купувача изпраща кораб и казва какви пари дава за тон, ако искаш, ако не оправяй се продавай на който си искаш. По този начин изнудват нашите производители като ги натискат в цената и те искат не искат в един момент продават, все пак кораба е тука и седи няколко седмици, след това си заминава и чакаш друг кораб, но и там същата брадва ;) 
9
8
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
kris  Значи, много извън темата излизаш. Ще ти го кажа накратко и на разбираем език: при хлебопроизводството като се извади цената на пшеницата от крайната, в 3/4 от крайната цена е разхода и печалбата. 🙂 Тия сметки /с до точност/ аз отдавна съм ги правил, тъй като преди време исках да купя старата изоставена селска фурна на село, и се отказах. Та, към този момент тия 3/4 се явяват 1.70-1.80 лева /в килограм хляб/. 😏 Започвай да вадиш разхода, и като видиш колко в крайна сметка накрая остава печалбата - тогава ела ми кажи, че имало спекула. Гарантирам ти, че печалбата няма да е повече от 1/4 от цената, което е съвсем нормална печалба за търговеца. Даже и до 1/5 може да падне. Това е за хлебопроизводството. А колкото до зънопроизводителите - те даже имат сметка да влезе евтиното скапано жито от Украйна, ще спечелят от това. Но не го правят. Не искат това скапано жито да се смесва с тяхното - качествено. Освен това и по още едно направление са в правото си - откъде накъде тая пшеница няма да се обмитява? P. S. А сравнението ти за в САЩ няма тежест, никаква. Не е аргумент. Защото в САЩ е обратно на у нас и въобще в Европа - там цената на електроенергията за бизнеса винаги е била по-ниска от за домакинствата. В Европа е обратно. Та, я виж на каква цена у нас бизнеса купува електроенергия, и на каква в САЩ. Ако искаш не гледай. Ще ти я кажа ориентировъчно - в САЩ мегаватчаса за бизнеса е стотина долара. У нас - 500 долара. 😏 Та така за сравнението ти. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
1
6
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 90889 | Одобрение: 729
Ми като плюеш толкова България, къв го дириш тука, беги при дементния си президент мумия, дето се препъва и пада по стълбите! На всяка манджа мерудия, от всичко разбира. Не трудно, невъзможно ти е да си съвършен, абсурдно, вземи си смени тъпия девиз....!!
11
4
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
Макео, в моя коментар е казано всичко.....Първо : В България няма пазарен механизъм, а цената НЕ се определя от компонентите, или разходите по заплати на работещите.....Това последното е Второ.....Работещите в хлебния бизнес в САЩ получават в пъти по-голямо възнаграждение, но цената на хляба е по-ниска.....! Така е и в енергийния сектор, където заплатата ми беше $70 на час, а цената на тока е 12 цента на киловат....Смятай, като знаеш колко получава един инженер в България.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
4
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 90889 | Одобрение: 729
Какви са тези 18 %?? На какво??? Пак си нещо чел недочел набързо! Айде и аз да ти покажа какво прочетох: Хранителната пшеница съдържа по-малко мазнини, протеини и фибри в сравнение с хранителната пшеница. Но има висока концентрация на въглехидрати. Нормите, на които трябва да отговарят зърнените култури: максимално ниво на влажност - 12%; количеството на зърнените примеси - до 15%; наличието на витамини В и Е; съдържание на протеин - 10-16%. Поради сравнително високото съдържание на целулоза, пшеницата с твърда храна се храни с коне и говеда. Други сортове се използват за домашни птици, прасета, риба.
8
6
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ами не си прав, kris. Крайната цена се определя според пазарната стойност на продукта и компонентите в него. Не според колко е средната заплата в държавата. Една и съща е цената навсякъде по света с разлика от някакви жълти стотинки. И не - спекула няма. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
11
3
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
Жито със съдържание под 18% се смята фуражно, а добрият хляб се прави с 20-30% глутен/протеиново лепило/.....Някои хора са алергични към глутена и за тях има съответните безглутенови брашна и храни.....Моят пост е насочен срещу  зърнарите, които са същите измамници като бензинаджиите и провеждат тотална спекула в ущърб на българския народ.....ако някой не е разбрал....! В САЩ при тотален капитализъм и истинска пазарна икономика, един хляб/френски, или италиански/ от 800 грама струва 1 долар, при 7-8 пъти по-голяма средна заплата отколкото в България.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
6
ас (преди 1 годинa)
Рейтинг: 149036 | Одобрение: 23466
абе хора там е ВОЙНА кой знае какви химични и биологични оръжия използват и двете страни? да не говорим за качвството все пак това зърно беше на склад там на пристанището и няколко месеца се стреляха там около зърното. вие сугурени ли сте че това зърно още става за консумация дори и от животни?
10
10
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Преди точно две седмици /на 01.09/ когато стана скандал на границата по този повод и поискаха камионите да бъдат спрени - "тайно" взеха за проба на жито от един от камионите. Дадоха го за изследване в лаборатория. Отдолу заключението беше: негодно. 😏 Това зърно се смесва с българско /или друго/ и се представя като такова - за българско - и отива на пазара, след това на масата в домовете ни. 😌 Не ги разбирам тия дето плюят по зърнопроизводителите. Ама били карали Мерцедеси и нагоре. Е, карайте и вие бе, "колеги", някой забранил ли ви е? Карайте и вие! Купете земя, засейте, обработвайте, получете реколта, продайте я - и карайте каквото поискате. Какъв е проблема ви? 🙂 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
5
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 90889 | Одобрение: 729
kris, като ти е все едно, за педесе стинки ходи от Окраина да си купуваш, незнайно с какви препарати, забранени тука, обработвано и със съдържание на глутен над нормите.
3
3
Дедо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 18513 | Одобрение: 6158
ТИЯ са същите като ОНИЯ - хотелиери и ресторантьори - все ревЪт... И всичките карат от Мерцедес нагоре...
11
7
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
"Зърното, внесено в България през последните месеци, е със сертификати за качество и минава на фитосанитарен контрол, пише "Сега" позовавайки се на земеделското министерство. И ръководителят на Българската агенция по безопасност на храните проф. Христо Даскалов потвърди, че безмитният внос не означава, че не се прави контрол." ...... Един месец назад: "Зърното, което се внася у нас от Украйна, не подлежи на фитосанитарен контрол. Това каза министърът на земеделието в оставка Иван Иванов пред Комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание." 🙂  Кирчовците кога излъгаха за зърното, преди месец при блиц контрола в НС, или днес? Те, Кирчовците, всъщност 24/7 лъжат, за всичко. Не им дреме. Лъжат, мажат, лъжат, мажат, за абсолютно всичко! 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
11
5
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
Искам да видя цената на брашното да е 50-60 стотинки и ми е все едно от къде идва, а тия ненаяли се змейове-лапачи да започнат да лапат нещо друго.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
10
село варна (преди 1 годинa)
Рейтинг: 18141 | Одобрение: -574
Защо не протестират когато получават европейски субсидии. Би трябвало след такъв внос да паднат цените на фуража и хляба.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама