Защо Унгария е много по-бедна от Австрия

09.10.2022 / 13:40 2

Пиксабей

За да се разбере защо едни страни са успешни, а други са посредствени науката използва за сравнение близки географски и исторически страни и отбелязва разликите в развитието им.

Австрия и Унгария имат обща история. Дълго време дори са имали обща империя.

Намират се на сходно географско място, но икономиката на Австрия е недостижима за Унгария. И двете са в ЕС. Унгария е един от най-големите консуматори на еврофондовете, докато Австрия е страна донор на средства. Стандартът на живот на унгарците обаче е несравнимо по-нисък от този на австрийците.

Австрия с около 9 милиона души и 83 хиляди квадратни километра дори има по-малка територия и население от Унгария, която е с почти 10 милиона население и територия от 93 хиляди кв. км, но Брутният вътрешен продукт на Австрия е почти 3-4 пъти по-голям от този на Унгария.

БВП на Човек в Австрия е 48 хиляди долара, срещу едва 15 хиляди долара в Унгария.

Продължителността на живот в Австрия е с цели 6 години по-дълга от тази в Унгария, която е сред най-ниските в ЕС, редом с България. В Австрия хората живеят средно 82 години, срещу 76 години в Унгария, а за сравнение в България е 74 години.

От 2008 година насам Унгария няма ръст на икономиката - тогава нивото на БВП е 158 милиарда долара, а през 2020 е 155 милиарда. 

Какви са причините за това шокиращо изоставане на Унгария, която в близките години със сигурност ще бъде изпреварена по БВП на човек от Румъния.

Ето какво споделят в сайта за знания Quora:

Като човек, който е живял в Унгария от 1998 г. до 2014 г. мога да кажа, че  унгарското образование е промило мозъците на хората, които постоянно се оплакват, че Унгария е окупирана и загубила територия и т.н като губеща страна през Първата световна война. Страната е имала цяло поколение, за да направи промени от 1989 г. насам и честно казано, вместо ставайки по-демократично, по-малко корумпирано, по-прозрачно общество, позволи на своите политически и икономически елити да изпаднат в авторитаризъм и масова кражба на богатството на страната.

Ако сравните това с Австрия, реалностите са още по-сурови.

Австрия има фирми и предприятия (Steyr, Swarovski, Wienerberger, Strabag, Red Bull  и т.н.), които са успели да извоюват водещи позиции в съответните си отрасли по цял свят.

За разлика от това, Унгария почти не е развила компании от световна класа.

Твърде много унгарци живеят в носталгично минало, което е мимолетно и краткотрайно (1880–1914 г.).

Още по-страшно става, ако сравняваме съдбата на Унгария с тези на балтийските страни, които се сблъскаха с още по-тежки начални условия през 1991 г. и приеха еврото, трансформираха икономиките си и имат в много по-голяма степен демократични общества. Фактът, че почти 65% от гласоподавателите на последните избори (2018 г.) избраха партии в Унгария, които са ксенофобски, антиевропейски партии, предполага се, че Унгария ще консолидира своята бедност и авторитаризъм и бъдещите поколения ще бъдат с промити мозъци да обвиняват ЕС за проблемите си. Жалко.

Ето и мнението на един унгарец:

Въпросът е защо да не е така? Унгария спечели почти цялата си сила поради съюза си с Австрия. Без него нямаше да има индустриализация или икономически растеж. От края на монархията (през 1918 г.) Унгария остава на същото ниво, докато Австрия расте по същия начин, както и преди това.

Ефектът от „комунистическата икономика” е непълен отговор на въпроса защо Австрия е много по-богата от Унгария. Трябва да се върнем към 1240 г. Оттогава Унгария е защитавала богатата и непокътната Австрия от монголските и турските нашественици. Унгария е била бойно поле от векове. Австрия страда от редки турски и монголски грабежни нападения. През годините на повторно завладяване на Унгария (1683–99) тя е видяла повече набези от „освободителите“, отколкото от турци в продължение на десетилетия. „Мирният 18-ти век“ означава митнически граници между Унгария и Австрия. Унгария произвеждаше суровини като злато, сребро, сол и пшеница, Австрия произвеждаше промишлени стоки. Директната търговия от Унгария към чужбина беше забранена. Унгария, включително Будапеща, беше бойно поле по време на Втората световна война, от септември 1944 г. до април 1945 г. По това време Вермахтът успя да започне няколко контраатаки и да защити Будапеща в продължение на месеци. Докато Червената армия пристига във Виена, германската съпротива е рухнала. Провалът на комунизма от 1990 г. означаваше, че селското стопанство, като захарната промишленост, тежката промишленост, автомобилната промишленост беше приватизирана и продадена за жълти стотинки.

Ето и друг коментар:

Между 1945–1989 г. Унгария беше в „бедната страна“ на Желязната завеса, докато Австрия беше в „богатата страна“. Наследството от Желязната завеса все още е налице. Чехия лесно би била толкова богата, колкото Австрия, ако я нямаше Желязната завеса. Подобна ситуация ще бъде и за други страни от Централна и Източна Европа, въпреки че е вероятно нивата на развитие на страните да бъдат малко по-различни (същите като сегашните) с възможност да имат дори повече разлики от днес, но това са само спекулации. Що се отнася до Унгария, бих добавил, че вероятно някои културни проблеми не позволяват по-добро развитие, защото виждам, че това е статистически по-бедна страна от други страни от Вишеградската група като Чехия или Полша. Може би защото е културно склонен към икономически по-бедния регион на Югоизточна Европа, въпреки че все още е една от най-богатите части на Югоизточна Европа, ако страната е включена в този регион. Понякога, когато виждам Литва (аз съм от Литва) „като по-беден регион“, понякога съм склонен да включа Литва като културно „по-дълбок регион на Източна Европа“, въпреки че реалистично, по мое мнение, Литва вероятно е по-скоро смесица от Беларус+ Руската култура и по-богатите региони на Централна Европа, като Унгария, вероятно са смесица от Централна Европа и Югоизточна Европа. Въпреки че поне през 2019 г. Литва е статистически по-богата от Унгария (изненадващо в много аспекти), но няма да се изненадам да видя Литва като едно от най-бедните места в Европа поради резултатите от нашата сурова история (много репресии и история изостаналост) и относителна отдалеченост на нашия регион, може би просто имаме късмет с ЕС, който ни носи ползи (поне в момента, въпреки че имаме една от най-лошите демографски данни), но само времето ще покаже. Разбира се, желая благополучието на човечеството, включително благополучието на постсъветските страни и всички други страни, включително Унгария :)

Унгария е била по-бедна от дълго време. Откакто някой събира и съхранява данни, Унгария е по-бедна. Не знаем каква е била разликата преди османското нашествие, но знаем, че в средата на 19 век Унгария е била значително по-бедна на глава от населението от Австрия. Пропастта намалява между 1867 г. и Първата световна война, но не беше премахната. Разликата се задълбочи по време на комунистическата епоха и още повече в посткомунистическия спад в Унгария. Оттогава тя е стеснена, но разликата беше много голяма преди 25 години и премахването й щеше да изисква огромно несъответствие в растежа. Унгария има по-бърз ръст от Австрия през тези 25 години, но не достатъчно, за да я достигне. 

Отнема доста време, за да се премине от комунистическа икономика към западен тип капитализъм. В началото държавата се грижеше за всичко и сега хората трябва да научат, че съдбата им е в собствените им ръце. Планирането на комунистическата икономика работи напълно различно и затова отнема повече от едно поколение, за да премине към нова система. Според мен това е основната причина за бедността на Унгария. Но те са на път и след 10 или 15 години цяло ново поколение ще е израснало в тази нова система. Погледнете Източна и Западна Германия. Без масивна икономическа помощ от запад ще видите същото икономическо състояние като в Унгария днес. И въпреки милионите, които германците вече са похарчили - все още има пропаст между двете германии.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
10
2
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Идиотски манипулативни статии за идиоти лапнишарани. Пропаганда спускана от глобалистките западни медии и разпространявана от прокситата им на местно ниво. 🙂 В днешно време беден и богат е нещо доста относително. В момента "богатите" германци се чудят в коя дупка да се заврат на топло и пресмятат колко зимнина да затворят. Онзиден същата пропагандна и манипулативна статия за Финландия. Колко богата била. Е, богата, богата, колко пък да е богата? Финландеца купува кутия цигари за 7.5€, примерно. А унгареца за колко? 🙂 Пропаганда и манипулации се сипят като водопад, от всички страни, жалки опити за удар срещу държави /като Унгария/ които не играят по свирката на провъзгласилите се за елит. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
0
8
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 87172 | Одобрение: -9113
Защото пропастта в мирогледа на хората играе важна роля! И 30 г. са твърде малко, той да се промени...
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама