Защо българите не ходят по черноморските плажове на Турция

15.07.2024 / 10:34 0

Кадър Ютуб

Когато стане въпрос за почивка в Турция всички българи се сещат за Анталия и Кущадасъ. 

Никой не се сеща за Синоп и Трабзон на турското Черноморие.

Защо почти никой не почива на турското черноморие освен самите турци?

Вероятно ще отговорите „Защото е по-на север и по-студено“ и ще сте отчасти прави.

Но всъщност това далеч не е единствената причина, поради която рядко може да видите туристи на черноморското крайбрежие на Турция: основно само местното население топли коремите си на плажовете.

Накратко, географските особености на северното крайбрежие го правят по-малко привлекателно за почиващите от западното и особено южното.

Липсата на търсене поражда липса на предлагане : в преследване на печалба, собствениците на хотели, строят където отидат туристите. Логично!

Ами турците са майстори по печалба. И където няма удобни хотели, туристите не ходят.

Порочен кръг.

Защо няма да ви бъде предложено да закупите обиколка на север в Турция, въпреки че е по-на юг от българското Черноморие?

Терен

Можем да говорим колкото си искаме за това как обичаме дейностите на открито с палатки. Но нека бъдем честни: 90% (без оригиналите) от туристите отиват в Турция, за да лежат на удобен плаж.

Бреговата линия на черноморското крайбрежие на Турция се простира на 1700 км и има различна топография, но в по-голямата част от крайбрежната зона планините се приближават близо до морето, оставяйки тясна равна ивица и още по-тесни плажове .

За да построите тук голям хотел, като луксозните комплекси в Анталия с развита територия, ще трябва буквално да изгризвате всеки квадратен сантиметър от брега.

Освен това удобните места вече обикновено са заети от градове и села.

Трудно и скъпо е за хотелиер да строи тук. Като се има предвид непопулярността на мястото сред туристите, няма смисъл.

Под понятието „комфортен плаж“ обикновеният летовник разбира широка ивица, на която има място за всеки и на която няма нужда да се борите за шезлонг. За предпочитане пясък. Или поне полирани камъчета.

Сега вижте един типичен плаж на черноморското крайбрежие на Турция.

Плаж в околностите на Синоп: намира се в най-северната част на Турция на брега на Черно море

За да сме честни, трябва да се напише, че има и широки, прилични пясъчни плажове.

Особено по-близо до границата с България.

Южното средиземноморско крайбрежие на Турция е затворено от север от Телец, мощен хребет.

Той се превръща в бариера за студените ветрове и играе ролята на отразяващ екран: топлината, идваща от морето - отлична батерия - не се разсейва, а остава в крайбрежната зона. Създава се парников ефект за глезене на туристите с топъл, макар и влажен въздух.

По Северното Черноморие картината е обратната.

Крайбрежната ивица е отворена за северните ветрове и е защитена от южните, горещи въздушни маси от живописните Понтийски планини. Тук е по-сухо, но по-хладно.

„Вредата“ от южното разположение на планините може да се приеме леко и - макар и незначително! - „съкратен“ светъл ден. Слънцето изгрява зад хълмовете по-късно и изчезва от хоризонта по-рано.

Друга тъжна характеристика на черноморското крайбрежие на Турция е повишената сеизмична активност. В северната част на страната по крайбрежието минава Северноанадолският разлом. И той е активен .

Последното фатално земетресение в Измит, се случи тук през 1999 г. Мощността му по скалата на Рихтер е оценена на 7,3 пункта. Загинаха 17 000 души.

И ако потенциален турист пренебрегне тази информация, надявайки се на шанса си , тогава потенциалният собственик на хотел, след като е избърсал капки пот от челото си 10 пъти, замислено бърка в калкулатора и решава да не рискува.

Първо, турците са много икономични. Почивките в северната част на страната са по-евтини: цените не се повишават поради популярността.

Визуално панорамите на черноморското крайбрежие на Турция подозрително приличат на кримските пейзажи.

Второ, тук е по-свободно, отколкото на Средиземно и Егейско крайбрежие.

Жителите на най-големия турски град Истанбул масово пътуват към Черноморието. Техният град е разположен на Босфора, който не се характеризира с чиста морска вода поради активното корабоплаване и голям брой промишлени предприятия на брега.

Сравнително ниските температури на въздуха и водата не ги възпират. Малко вероятно е хората, живеещи през зимата без отопление, да се страхуват от свеж бриз).


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама