Защо французи държаха най-приказния курорт в НРБ с "ол инклузив" по 11 долара на ден
Кадър Evgord, Уикипедия, В-А.С. Боровика-Романова
Русалка е български морски курорт, разположен в землището на село Свети Никола и в уникалния природен резерват „Птичия залив“ (известен още като Таук лиман и Наневска тузла) на север от нос Калиакра. Отстои на 20 км източно от Каварна, на 35 км от Балчик и на 80 км от Варна.
Ваканционното селище, по-късно наречено ваканционен клуб „Русалка“, е създадено през 1968 година, по френския модел на „Клуб Медитеранее“.
Курортът е известен с насечения скалист бряг, закътани пясъчни ивици, вековни дъбове и разнообразие на флората и фауната. Край курорта има минерални извори с температура 32 градуса.
Многобройни археологически паметници, най-старите от които са отпреди 8000 години, превръщат крайбрежието на „Русалка“ в археологически резерват. В резервата има крепости от Античността и Средновековието, скални гробници, пещери, жертвени камъни и други.
Във ваканционния клуб има тенис кортове, волейболни и мини футболни игрища, гимнастически салон, яхтклуб. Комплексът предлага конна езда и училище по водолазен спорт.
Историята
Около края на 60-те години френската туристическа компания “Медитеран” решава да инвестира в създаването на затворен туристически комплекс по нашето черноморие. Тази инвестиция резултира във вече достъпния за всички комплекс “Русалка”, който до днес може да се определи като една от холистичните архитектурни намеси, осъществени някога по крайбрежието ни, пише stroiinfo.com.
Комплексът е създаден контрастно на бързо развиващите се градоустройствени проекти като Слънчев бряг и Златни пясъци и за времето си се превръща в един от най-луксозните курорти по родния бряг.
В днешната статия ще ви запознаем с историята на комплекса и ще разгледаме архитектурния подход, който успява да впише близо 350 вили в природния контекст в местността “Птичи залив”.
Първоначално за френската инвестицията се отрежда парцел зад добре познатия хотел “Кубан” в Слънчев бряг. Впоследствие се взима решението комплексът да се премести на нова, по-уединена локация, далеч от шума и погледите на ‘обикновения’ държавен турист.
Новоизбраната локация се намира на 80 км североизточно от Варна в непосредствена близост до “Птичия залив”, познат също под името “Таук Лиман”. Местността е защитена зона с разнообразен скалист пейзаж и богата флора и фауна. До 1968 г. тя е била напълно дива и незастроена, а курортът е бил първата архитектурна намеса в защитената местност.
В контраст с типичния морски курортен град, ясно планираните градоустройствени схеми и големи хотелски здания, “Русалка” се явява като противоположност на тогавашния масов туризъм. Комплексът предлага уединение, а достъпът до него със сигурност може да се определи като елитарен.
Изхождайки от това, че комплексът главно е френска инвестиция, можем да предположим, че голяма част от летуващите там са били западноевропейци. А единствените българи, имали възможност да посещават комплекса, са били тези, които могат да платят за почивка в долари.
По неофициални сведения за около 11 долара на ден гостите са имали достъп до единствения “ол инклузив” в страната, включващ всички услуги и забавления, предлагани в комплекса. От плажни забавления, спортни дейности и културни програми, до неограничена консумация на храни и напитки.
През 1999 г. бившият приватизационен фонд „АКБ Форес“, преименуван в „АКБ корпорация“, купува на търг ваканционно селище „Русалка“ за 2,01 млн. долара.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!