Защо във Варна неможенето властва? Вижте новото бижу Галатапорт в Истанбул
Кадър
Варна имаше чудесна възможност да блесне поне отчасти с отварянето на пристанище Варна-Изток към града и морето, но това не се случи.
Вместо обещаната атракционна зона с модерна яхтена марина, музеи, паркове, игрища за масов спорт, варненци бяха отново излъгани и градът получи поредната ударна доза заведения, каквито никога не са липсвали.
При това има и сериозни съмнения относно финансовите параметри на отдаването на територията на пристанището, което вероятно ще бъде обект на проверки след падането от власт на ГЕРБ.
А във Варна определено парите не бяха проблем, а по-скоро става въпрос за тесногръд поглед с липса на визия към бъдещето, а вероятно и намеса на други интереси с желание за бърза печалба наготово от ресурсите на града.
С други думи неможенето и желанието да се печели наготово от ресурсите на града, а не чрез създаване на нещо ново, е основна причина за икономическите несгоди в града и са закономерни прогнозите, че в следващите години градът ще изгуби 6 % от населението си.
В изпадналата в тежка икономическа криза Турция обаче липсата на милиарди от еврофондовете не бе пречка да се оползотвори по най-добрият начин територията на брега на Босфора.
Районът в Истанбул, който бе затворен за обществеността повече от 200 години и се простира на дължина от 1,2 км по брега на квартал „Каракьой“ с изглед към Босфора, отвори врати и започна да посреща туристи с амбицията да се превърне в едно от най-луксозните пристанища в света. Четири години отнеха на строителите да превърнат това място не само в красив и модерен крайбрежен център, но и във важна арт и шопинг дестинация, видя екип на Bgtourism.bg.
Турция е инвестирала близо 2 милиарда долара в този мегапроект и има амбицията на пристанището, което и от световна класа, да посреща ежегодно над 1.5 милиона круизни пътници. Галатапорт Истанбул е превърнат в истински квартал на културата, изкуствата, пазаруването и гастрономията. Стотиците магнолии, маслиновите дръвчета, удобствата за отдих на открито и интересните архитектурни решения бързо дават заявка това място да стане любимо за разходки край Босфора.
Богатите му исторически и културни институции, които се намират в близост, ще бъдат посещавани от туристи, които преминават през пристанището. Недалеч от Галатапорт се намира кулата Галата, Долмабахче, стадионът на футболния тим на Бешикташ, търговското сърце на Истанбул – спирка Еминьоню, където е Египетският пазар. Близо до Галатапорт е адресът за най-вкусната баклава в космополитния град – Karakoy Gulluoglu, която омагьосва всеки турист със сиропираните шедьоври на Надир Гюлоглу. Очаква се новото бижу на Истанбул Галатапорт да даде сериозен тласък на туристическата индустрия и да привлича годишно 25 милиона туристи, като 1,5 милиона по вода.
Цялата статия виж в https://bgtourism.bg/18112021-galataport-istanbul-turkey-tourism-1/