Защо всяко десето българче се ражда преждевременно

19.03.2015 / 16:23 3

Ако не лекувате инфекциите в организма си, вие сте в опасност от преждевременно раждане, каза д-р Румен Велев, директор на столичната Втора АГ болница „Шейново“. 

С всяка година акушер-гинеколозите у нас отчитат все по-ниска раждаемост, а в същото време българките стават майки за първи път все по-късно. „Това обаче води до повече проблеми, както докато протича бременността, така и по време на раждането. Затова в цял свят се наблюдава и повишение на броя на проплакването на децата чрез цезарово сечение“, обясни д-р Румен Велев, директор на столичната Втора АГ болница „Шейново“.

По тази причина той и колегите му по света и у нас се стремят да намалят процента на приложение на секцио. „Спомням си, че когато специализирах в „Майчин дом“, ражданията чрез цезарово сечение бяха 5-6%, преди 10-15 г. се увеличиха на 10-15%, а днес средно те са над 25%. В частните ни болници дори минават 30 на сто. В страни като Бразилия пък те са цели 55% (в абсолютна стойност това прави над 1,7 млн. цезарови сечения годишно)“, посочи д-р Велев, който се върна от далечната страна, където бе на научен форум.

Специалистът допълни, че заради съвременния начин на живот всяко десето българче се ражда преждевременно. Основните причини за тази статистика се поставят в три големи групи.

На първо място е особеността, наречена недостатъчност на маточната шийка, като тя може да бъде функционална и анатомична, възможно е да се дължи на преживени хирургични интервенции в следствие на дисплазии (б. р. - предраково състояние) или карцином.
Втората причина за преждевременното раждане са инфекциите от всякакъв характер
като най-опасни са тези, които са в близост до матката. „Това е доста сериозен проблем, тъй като например половите инфекции оказват много сериозно въздействие. „Вече съществуват методи на изследване, които позволяват на пациентката да се диагностицира дори сама“, отбеляза акушер-гинекологът. Става дума за различни видове лакмуси, които се поставят примерно на ръкавица или на носител - лентичка. „Според оцветяването им пациентката ще установи т. нар. PH на влагалището и ако то е патологично, трябва да отиде при акушер-гинеколог“, посочи д-р Велев.
До сексуални инфекции често се стига и защотонякои българи неглижират използването на презерватив при полов акт. Наблюденията на д-р Велев показват, че младите категорично приемат кондомите като добро средство за безопасен секс, но мъже в активна възраст - примерно на 40 години и още по-възрастните, които са по-консервативни, не го ползват. „А борбата с вагиналните инфекции не е никак лесна“, категоричен бе лекарят от „Шейново“.

Малко българки знаят, че при бременните жени пикочните инфекции (които също могат да доведат до преждевременно раждане) понякога протичат безсимптомно. Т.е. пациентката няма клинична изява на наличието им, а у себе си има болестотворно количество бактерии. „Затова, когато предпишем лечение на такива жени, те ни питат - „Ама защо трябва да пия антибиотици, като ми няма нищо“, разказа д-р Велев. Само че ако не се вземат мерки, стига се до инфекция на матката, а оттам - и на плода.
В третата група причини за преждевременно раждане е наличието на туморни образувания и операции (например на кисти на яйчниците), предшествали бременността. „Пациентите от тази група са много препатили и следят състоянието си, докато усилията ни при откриването на жените от другите две групи като че ли не дават желания резултат“, каза д-р Велев.

Ако бебето избърза и се роди преждевременно, всичко зависи доколко е недоносено. Най-често се наблюдават нарушения в дишането, в сърдечната дейност, във функциите на мозъка. Тези деца са много уязвими към заболявания, а лечението и отглеждането им са изключително скъпи за родителите и здравната система. „Затова е толкова важно да идентифицираме пациентките, които са застрашени от преждевременно раждане и да полагаме активни грижи за тях. Задачата не е лесна, тъй като издирването им трябва да се случи в доболничната помощ, а там проблемите са доста сериозни“, каза д-р Велев.
Специалистът допълни, че най-голямата заплаха при раждане в по-напреднала възраст са генетичните заболявания. До тях се стига още в момента на оплождането. Тогава се получава дефект, който се предава на плода. Най-често става дума за количествени аномалии в хромозомите като болестта на Даун, а тя представлява наличие на допълнителна трета хромозома при 21-вата двойка хромозоми. У нас средната честота на това тежко заболяване е около 1 на 800 раждания. А колкото повече възрастта на потенциалната майка се увеличава и минава 35 г., толкова рискът от даун се повишава. Като при жените на 41 г. става 1 към 53, пише "Труд".

Снимки: Пламен Стоименов


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Mitko 5 (преди 9 години)
Рейтинг: 1377 | Одобрение: 227
Децата на Варна
Varna 5 ---------------------------
2
0
varna (преди 9 години)
Рейтинг: 12264 | Одобрение: 2919
Здравният министър Петър Москов лично връчи ордените на ведомството на три лекарки, поставили на риск собствените си здраве и живот,
https://www.youtube.com/channel/UCcNbP1ZRiwsNeeSIBij7-bA?view_as=subscriber

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама