Защо японски университет създава "глупави" роботи
Те са всичко, но не и страшни; трудно изпълняват задачи или въобще не ги изпълняват и въпреки изкуствения си "интелект" вероятно никога не биха могли да заменят човешко работно място. "Несръчното" им програмиране обаче не е грешка.
В Техническия университет на Тойохаши умишлено правят роботи, които да не са съвършени - за да не всяват страх у хората, а да ги подтикват към взаимодействие, разказва Nippon TV, цитирани от dnevnik.bg.
"Не правим роботи, които да правят всичко. Измисляме слаби и несъвършени роботи", казва Масато Кагава, който ръководи екипа разработчици.
Това обикновено са роботи, "на които хората биха искали да помогнат", отбелязва телевизията и дава пример с тези "общителни кошчета", станали известни в интернет още миналата година.
"Тези роботи се разхождат, но не чистят боклука", отбелязва Масаки Ишикава, който също е част от екипа. "Вместо това те стимулират хората да хвърлят боклука. Създават среда за това хората и роботите да действат заедно." Конкретно "кошчето" е измислено, за да учи деца да хвърлят боклук на правилните места.
iBones пък опитва несръчно да подава различни предмети, за да стимулира хората да си ги вземат сами.
Проф. Мичио Окада казва, че ако хората и роботите могат да се допълват в силните си страни, "светът ще е по-щастливо място".
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!