Земетресението в Турция - най-смъртоносното за последните 100 години

07.02.2023 / 01:41 0

кадър BNO 

Президентът на Турция Реджеп Ердоган нарече земетресението най- крупното в историята на страната от земетресението в Ерзинджан през 1939 г., когато загинаха близо 33 000 души.

Над 3400 души загинаха, хиляди са ранени, стотици сгради разрушени след мощно земетресение с магнитуд 7.8, което разтърси в понеделник рано сутринта обширни райони в Турция и Сирия. Броят на жертвите расте с всеки изминал час, докато спасителни екипи продължават да издирват хора, затрупани под развалините, предава epicenter.bг.

Среднощното земетресение, разтърсило Южна Турция и причинило жертви и щети и в съседна Сирия, вероятно ще бъде едно от най-смъртоносните за това десетилетие, отбелязва Ройтерс, като цитира коментари на британски сеизмолози и експерти в областта на оценка и превенция на рисковете. 

Земетресението, което беше регистрирано тази нощ в 3:17 часа българско време на границата между Турция и Сирия, в близост до градовете Адана и Алепо, е най-силното и най-разрушителното земетресение от 100 години в Турция. 

Това заявява член-кореспондент проф. Николай Милошев - директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на Българската академия на науките (НИГГГ-БАН), пред БТА.

По-рано днес сеизмолозите от НИГГГ-БАН съобщиха, че разрушително силно земетресение с магнитуд 7,8 бе регистрирано тази нощ в 3:17 часа българско време на границата между Турция и Сирия, в близост до градовете Адана и Алепо. Трусът е реализиран по Източно-Анадолския разлом, който е един от най-активните сеизмични източници в района, подложен на непрекъснат натиск от Арабската и Африканската плоча.

На мястото на днешното земетресение в Турция през целия ден има последващи трусове, като това са земетресения със силен магнитуд, обясни проф. Милошев.

Той съобщи, че днес там в 10:36 часа е имало земетресение с магнитуд 5,8, в 10:51 часа е имало трус с магнитуд 5,7, в 11:01 часа - земетресение с магнитуд 5,0, в 11:05 часа е имало земен трус с магнитуд 4,8, в 11:11 часа е имало земетресение с магнитуд 5,0. 

"Това е кошмарно, защото през пет минути е имало земетресения с такъв магнитуд и разрушенията ще се огромни, а към момента не може да се даде реална информация за жертвите, защото много от тях са под развалините", заяви директорът на НИГГГ-БАН.

Българските сеизмолози обясниха, че днешното земетресение в Турция е над 30 пъти по-силно от земетресението, регистрирано преди три години, на 24 януари 2020 г., в източната част на този разлом, довело до 40 загинали и над 1600 ранени.

Епицентърът на първия трус е бил на около 26 километра от турския град Нурдагъ, на дълбочина от около 18 километра. Трусът е бил на Източно-анадолския разлом. Там не е имало трус с магнитуд 7 от над 2 века, допълва Франс прес. През 1822 г. трус с магнитуд 7 на този разлом е убил около 20 000 души.

Хората от двете страни на границата - Южна Турция и Северна Сирия - бяха събудени в 4.17 ч. местно време (1.17 ч. по Гринуич) от силен трус, който ги изкара навън в мразовитата дъждовно-снежна нощ. Последваха над 40 вторични трусове, единият от които почти толкова силен, колкото първия.

Президентът на Турция Реджеп Ердоган нарече земетресението най- крупното в историята на страната от земетресението в Ерзинджан през 1939 г., когато загинаха близо 33 000 души.

Към 20 ч. българско време стана ясно, че броят на загиналите при земетресението в Турция е нараснал до 1651 души, а над 11 000 души са ранени. Това съобщи в Twitter министърът на здравеопазването на страната Фахреттин Коджа. 

Сирия от своя страна съобщи, че броят на загиналите при земетресението е достигнал 960 души, по данни на министерството на здравеопазването на арабската република. Според него още 2400 души са били ранени. Държавните медии там съобщават за щети в Алепо, Хама и Латакия.

Само три земетресения са регистрирани над 6 по скалата на Рихтер от 1970 г. насам в района, според Геоложката служба на САЩ.

Но през 1822 г. земетресение с магнитуд 7 е ударило региона, убивайки около 20 000 души.

В сравнение със земетресението от 6.2, което удари Централна Италия през 2016 г. и уби около 300 души, трусът в Турция и Сирия е освободил 250 пъти повече енергия, според Джоана Форе Уокър, ръководител на Института за намаляване на риска и бедствията към Лондонския университетски колеж.

Земетресения с подобен магнитуд в населени места са убили хиляди хора. Земетресението с магнитуд 7.8 в Непал през 2015 г. взе близо 9000 жертви.

Очаква се броят на загиналите да се увеличи още.

Студеното зимно време означава, че хората, затиснати под развалините, имат по-малък шанс за оцеляване.

 

Трусовете са усетени в няколко района на Турция: Адана, Анкара, Анталия, Газиантеп, Кайсери, Мерсин, Трабзон, Шанлиурфа, както и в Сирия, Ливан, Ирак, Египет, Гърция, Кипър, Армения и Израел. Италия обяви опасност от цунами след земетресението в Турция, но малко по-късно отмени предупреждението.

 

По данни на турските власти в различни градове на страната са разрушени или увредени около 3471 сгради.

 

Земетресението е изравнило десетки сгради в големите градове на Южна Турция, както и в Сирия, като трусовете са усетени чак до Анкара и остров Кипър, дори в Гърция и Армения. В Южна Италия за кратко бе обявена тревога за цунами след земетресението в Турция, предаде Ройтерс. Гражданска защита впоследствие отмени тревогата за цунами. В южната област Калабрия влаковете временно бяха спрени.

 

Унищожителните трусове са усетени и на други доста по-далечни места по света. Земетресението в Турция е било ясно отчетено от сеизмографите в Дания и Гренландия, заяви сеизмоложката Тине Ларсен от Геоложкия институт на Дания, съобщи "Франс прес". По думите й сеизмичните вълни са достигнали до сеизмографа на датския остров Бьорнхолм, в Балтийско море, приблизително 5 минути след началото на труса в Турция. Осем минути след земетресението пък трусът е достигнал източния бряг на Гренландия, като се е разпространил из цяла Гренландия.

 

Анадолската агенция съобщи, че в резултат на земетресенията в много райони са избухнали пожари в предприятия и офис сгради. В провинция Хатай е имало взрив на газопровод и е разрушена единствената писта на местното летище. Летищата Кахраманмараш и Газиантеп спряха да обслужват граждански полети. В резултат на земетресението е разрушена историческата крепост Газиантеп, построена по времето на Римската империя.

 

Издирвателни екипи от България, Хърватия, Чехия, Франция, Гърция, Холандия, Полша и Румъния вече са изпратени в помощ на пострадалите от земетресението в Турция, съобщи Европейската комисия. По-рано днес ЕК уточни, че е задействан европейският механизъм за гражданска защита, като помощ оказват също Италия и Унгария.


Общо десет европейски екипа за издирване са се отправили към най-пострадалите райони. В подкрепа на турските власти работи и европейската спътникова система "Коперник".


ЕС изразява готовност да помогне и на Сирия, също засегната от труса.
Редица световни лидери изразиха съпричастност и желание за оказване на помощ след мощното земетресения в Южна Турция, което взе стотици жертви в Турция и Сирия.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама