Златният медал от 1932 година ще краси бъдещия музей на Спартак (снимки)

02.05.2019 / 09:11 1

В Спартак Варна се сдобиха с уникална реликва, която ще краси бъдещия музей на клуба, съобщи сайтът на привържениците spartak-varna.net. Това е един от златните медали, които футболистите на Шипченски сокол получават след спечелването на първенството през 1932 г.

Преди 87 години Спартак печели единствената досега титла в своята история. На финала на държавното първенство соколите побеждават Славия в София с 2:1 след продължения. Срещата се играе на 18 септември пред 10 000 зрители на стадион “АС-23”.

Шипченски сокол открива резултата в 12-ата минута с гол на Иван Найденов-Найденката, а през второто полувреме славистите изравняват чрез Никола Стайков. Така срещата влиза в продължения. В 112-ата минута Илия Булашев бележи победното попадение, което донася титлата във Варна.

За Шипченски сокол в паметния мач играят Здравко Янакиев, Георги Апостолов, Иван Георгиев, Борис Нейков, Владимир Капзамалов, Стоян Танев, Райко Димов, Александър Коев, Илия Булашев, Иван Найденов и Руси Булашев.

Преди да стигне до мача със Славия за титлата Шипченски сокол става първенец на Варненска спортна област, а след това отстранява последователно Хан Омуртаг Шумен, Левски Русе и Победа 26 Плевен.