Знаете ли какво е Аюрведа?
Медицината, която не признава хронични болести
За хората, които са незапознати с Аюрведа, всичко от тази медицина е удивително.
И това, че лекува всички болести - за нея не съществуват така наречените "хронични заболявания"; и това, че като завършена наука и успешна практика, вече се прилага от над пет хилядолетия; и това, че още преди новата ера е извършвала сложни очни операции, и е присаждала органи, и т.н.
Сведения за всичко това има в запазени древни медицински трактати, оставени като ръководства за Аюрведа.
Те са обобщили огромен опит, предаван хилядолетия устно след зараждането на тази медицина сред някогашните индийски мъдреци. Сушрута самхита например е за хирургията с описани над 300 вида операции и повече от 120 хирургически инструмента, обяснява анатомията и вътреутробното развитие на човешкия зародиш, и др.
Сред описанията в Чарака самхита пък са над 600 лекарства - растителни и от животински произход и минерали, кога и как да се събират билките и т.н. Има и други древни текстове.
В тези медицински учебници/енциклопедии са описани болести, симптоми, диагностика, причини, лечение, профилактика. От тях също така се вижда, че Аюрведа още преди Новата ера е разглеждала медицината в 8 направления, които много по-късно са въведели и в алопатичната медицина - вътрешни болести, детски, психиатрия, заболявания на ушите, на носа и гърлото, като тук Аюрведа прибавя и очните болести, хирургия, токсикология, медицина за репродукцията, борба с дегенеративните изменения.
На практика Аюрведа е първата цялостна медицина, позната на човечеството.
Тя е оказала силно влияние на лечебните системи на всички древни цивилизации, като е стигнала и до Стара Гърция някогашния Рим.
В онези далечни времена културните различия между цивилизациите са спрели Аюрведа да се разпространи в Западния свят и тя остава традиционна медицина на Изтока.
В днешно време обаче успешното Аюрведа лечение навлиза все по-широко в САЩ и Европа, включително и в България.
Класическата Аюрведа
В България вече има специализирани клиники, като например Аюрведа клиник Банско, за лечение по класическата Аюрведа, прилагано изцяло от индийски специалисти.
Лекуващите екипи - лекари и терапевти, са само от индийци - обучени и лицензирани в Индия, където и са натрупали дългогодишен практически опит.
Лечението на всеки пациент е строго индивидуално според неговия тип тяло, конкретните болести и етапите, до които са достигнали, общото състояние, възраст, пол. По принцип може да се каже, че то включва детокс, хранителен режим, йога.
Прочистването на организма от токсините е от възлово значение за Аюрведа, защото точно натрупаните в тялото отрови предизвикват болестите. Тези отрови - тежки метали, свободни радикали, пестициди и др., се получават най-вече от несъобразено с типа тяло хранене - вид храни, време и начин на консумация, съчетания, поредност и т.н. Все пак съществува и специален режим на аюрведа хранене.
От храносмилателната система кръвообращението ги разнася наред с полезните хранителни вещества по цялото тяло и токсините започват да вредят дори на клетъчно ниво, нанасят поражения на тъканите, нарушават функциите на органите, което води до заболяванията.
Целта на Аюрведа е да възвърне естествените дейности на организма, с което да премахне условията за развитие на болести. Диагностиката е доста сложна, защото Аюрведа възприема човека като единство на тяло, емоции, дух, които взаимно си влияят. Отчитат се множество фактори както физиологични, така и отношенията във всекидневието, житейски събития и т.н.
Потиснатият гняв например води до възпаления на тънките черва, уврежда жлъчката, дълго продължаващият страх е свързан със заболяване на дебелото черво и т.н.
Влияе дори моментното психофизиологично състояние, затова индийският екип на Аюрведа клиник София е обявил специални правила, които да се спазват преди преглед. Квалифицираният аюрведа лекар при пулсовата диагностика може да различи 600 отклонения, на ако пациентът отиде на прегледа да речем афектиран, ще затрудни диагностиката. Също така час-два преди прегледа не бива да се яде, да се пие чай, кафе, алкохол и т.н.
* публикация
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта