Зоран Заев: Оставаме приятелска страна на България въпреки ветото

18.11.2020 / 10:47 1

Булфото

За сътрудничество между България и Северна Македония призова премиерът на югозападната ни съседка Зоран Заев.

Той обяви, че страната му остава приятелски настроена към България, въпреки наложеното от София вето върху започването на преговорите на Скопие с ЕС. Според Заев двете страни не трябва да се дистанцират.

"Трябва да сме близки народи, да си сътрудничим, да отваряме перспектива за младите хора и децата. Това е задължение на всички, разбира се, най-вече мое и на Борисов като първи в изпълнителната власт и в двете страни“, коментира премиерът, цитиран от БГНЕС.

Той допълни, че много от спорните моменти всъщност са договорени

Но нека се върнем назад в историята и да видим историческите факти. До момента имаме договорена двустранна норма (за езика). Беше договорено през 1999 г., което през 2017 г. беше потвърдено от Договора за приятелство и добросъседство, тоест обръщаме се към тях на македонски, в съответствие с Конституцията на Република Северна Македония и България в съответствие с нейната Конституция. Няма разговори за самоопределението или македонския език, който е в основата на нашата идентичност“, каза Заев.

Той допълни, че историята е дело на историци, а политиците не обсъждат исторически въпроси.

“Политиците могат да насърчават историческите комисии, които да дебатират, всъщност до момента те го правят с голям успех. Имаме добра перспектива за преговори, основани на исторически факти", каза Заев.

Преди ден България обяви официално, че ще одобри рамката за започва на преговорите за членство в ЕС с Албания, но ще наложи вето върху Северна Македония.

Българският външен министър Екатерина Захариева коментира, че София настоява за изпълнението на три условия. Първото е формулировката за езика да е “официален език на Северна Македония”, а не “македонски език”, защото не признава съществуването на такъв. Второто условие е изричен отказ на Скопие от претенциите за македонско малцинство в България. Третото е изпълнението на Договора за добросъседство, което е пряко обвързано с работата на т.нар. историческа комисия между двете държави. България държи Северна Македония да признае българските си корени и общата история до 1944 година.

“Ние сме отворени за преговори, но когато те се водят преговори, желание за компромис трябва да има и от двете страни”, каза Захариева във вторник.

По същото време вицепремиерът на Република Северна Македония Никола Димитров каза, че гражданите на страната няма как да преговарят за своята идентичност.

“Ние се опитвахме дълго време да дадем шанс на този процес и обществеността ясно вижда това. Ние искаме членство в ЕС, ние искаме да започнем преговори, но ние няма да преговаряме за това кои сме и какъв език говорим. Ние сме македонци, говорещи македонски език – това е наше суверенно национално право”, каза Димитров.

България отговаря, че няма претенции към идентичността на македонците в Северна Македония, а за признаването на историческите факти.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 352009 | Одобрение: 57664
Зоранчо, а какво друго можеш да кажеш.....? И гърците те отвяха, нали постигнаха своето.....Някой от там може да ти подшушне, че ако махнете границата с Гърция и автоматически сте в ЕС.....Деиствай, паре нема.....задник....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама