Болници купили ненужни лекарства за 59 млн.лв.

13.11.2014 / 01:59 5

Болници са поръчали лекарства за 59 млн. лв., без да имат нужда от тях. Това показват резултатите от проверка, направена в 13 лечебни заведения из цялата страна в периода януари 2013 ­ юни 2014 г. Това съобщи Бойко Великов, директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, позовавайки се на данни от доклад, изготвен от центъра, чиято цел е да се изготвят предложения, противодействащи на корупционните практики.Данните сочат още, че по-голямата част от обявените обществени поръчки са били неоснователни или въобще не са били провеждани независимо че законодателството го изисква.В доклада се предлага да се извършват централизирани търгове за доставка на медикаменти, тъй като възможността за контрол е много по-голяма, допълни Великов. По думите му процедурите по закон трябва да бъдат такива, че да не се допуска забавяне в снабдяването с лекарства на лечебните заведения. Трябвада се въведат електронни обществени поръчки,тъй като те дават възможности за ограничаване на корупционните практики, каза още Великов. И сега има регистър на обществените поръчки, но понякога се оказва твърде трудно да се намери цялата информация, свързана с определени обществени поръчки, посочи той и даде за пример поръчките, свързани с инвестиционната програма "Растеж и развитие".Общо 46 слаби места в областта на лекарствената политика и регулация, които могат да доведат до корупционни практики, са открили проверяващите. Те могат да доведат до корупционни практики.Основните слабости, посочени в доклада, са в областта на лекарствената регулация, производството, вноса и търговията с медикаменти, на контрола върху назначаването на терапии, на провеждане на обществени поръчки за лекарства от страна на лечебните заведения и на критериите за назначаване на ръководни и експертни длъжности в лекарствената регулация, уточни още Великов.

Той отбеляза, че в документа са направени предложения,включващи ефективно взаимодействие между институциите заповишаване събираемостта на здравните вноски,което ще намали необходимостта от това държавата да дофинансира сектора. Друга ефективна мярка би била въвеждането на модел за стратегическо планиране при разходването на средства от Националната здравноосигурителна каса. Вчера след обяд докладът бе внесен в Министерския съвет.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
ivaylo (преди 10 години)
Рейтинг: 4515 | Одобрение: 55
макар и в случая те да са ненужни за момента !?
ft
0
0
zebster (преди 10 години)
Рейтинг: 4209 | Одобрение: 1124
Почти всяка фармацефтична компания разполага с субсидия за ГП-тата, така те си продават лекарствата с препоръки.
1
0
ivaylo (преди 10 години)
Рейтинг: 4515 | Одобрение: 55
ааа все на някого са нужни не е така :) това че ние не знаем на кого .... е друг въпрос :)
ft
0
0
абеама (преди 10 години)
Рейтинг: 2684 | Одобрение: 989
Малина е само донякъде права. Има корупционни схеми, но не са точно такива. Всяка процедура минава през одобрение и чак след това можеш да извършваш плащане. Както и да е, друго исках да кажа. Всичките тези мерки, които експерта е предложил, освен че дават възможност за по-голям контрол не правят ли процедурата страшно тромава. Няма ли да стане така, че отива някой в болница за противоалергична инжекция (елементарно и достъпно лекарство), а то няма да има понеже видиш ли все още чакат лекарствата да им се спуснат "от горе". Варианта е или да умреш или ако все още ходиш да отидеш до най-близката аптека и сам да си купиш, после да се върнеш в болницата да ти я сложат и само стискай палци да не е е твърде късно.
Щастлифт съм! Щастлифт въпреки усилията на ГЕРБ!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама