Мнение: Общината трябва да плати на гражданите за мостчето в „Изгрев“
Веселин Златков
Варна има много мостове. На първо място, разбира се, е Аспаруховият, който е един от символите на града. Но има и стар мост, дървен мост, мост-капан, под който все някой затъва, падне ли дъжд или сняг... Има дори такъв мост, по който минаваш със затворени очи, за да си вземеш изпита по статистика, да речем.
Мостовете се правят, за да решават проблеми, за да правят живота по-лек. Понякога те се оказват толкова необходими, че хората си ги строят сами, без да чакат на градската управа, която по принцип трябва да се занимава с тези неща. Пресен пример е мостчето, което си направиха жителите на вилната зона на квартал „Изгрев“ съвсем наскоро. Както Petel.bg вече разказа, хората сами възстановиха пътя, отнесен от големия порой, след като общината остана, меко казано, пасивна към исканията им да реши този проблем.
Мостовете обаче могат и да създават проблеми. За съжаление и за това има пресен пример – печалното съоръжение в „Аспарухово“, изградено преди години в дерето на ул. „Кирил и Методий“. Четирите му тръби, очевидно неспособни да поемат водите на пороя от 19 юни, се превърнаха в символ на недалновидност – инженерна и управленска, която може да коства много.
На някого може да му се стори неуместно, но въпреки това си заслужава да се направи едно сравнение между двете мостчета, влезли в новините по един и същи повод – наводненията във Варна. Такъв паралел всъщност показва доста точно какво не е наред в градската инфраструктура, при това на няколко нива.
Съоръжението, което свързва вилната зона на „Изгрев“ с останалата част на Варна, струва 16 хил. лв. и от него има реална нужда. Недоразумението в аспаруховското дере, направено преди години, е точно десет пъти по-скъпо - 160 хил. лв. Дали всичките са платени, в крайна сметка няма значение, цената му е такава, както стана ясно дни след водното бедствие. Отделен е въпросът дали това съоръжение изобщо е решавало някакъв проблем някога, а отговорът е по-скоро не.
Мостчето в „Изгрев“ е строено от самите граждани, оставени без подкрепа от властта да харчат личните си пари за общата полза. Това в „Аспарухово“ - от общината, която разполага с поредица от експерти, както и с всички пари, които варненци са й платили под формата на данъци, за да поддържа инфраструктурата.
Какво излиза, като теглим чертата? Излиза, че гражданите понякога са по-наясно как да решат един инфраструктурен проблем по-бързо и евтино, отколкото общината. Работата е там, че те вероятно вече са си платили местните данъци, които местната власт трябва да харчи точно за такива цели. Всеки човек с поне елементарно чувство за справедливост ще усети, че в това има нещо сбъркано.
За да се оправи поне донякъде тази ситуация и да се покаже, че в общината има тенденция за ново мислене, кметът Иван Портних, екипът му и мнозинството, което крепи управлението му в общинския съвет, могат да направят нещо съвсем елементарно. Те трябва просто да намерят 16 хил. лв. от общинския бюджет и да възстановят разходите на хората, построили новото мостче към вилната зона в „Изгрев“. Все пак задължението за поддръжката на пътя е на общината, нали така? Пък и парите не са много, особено като се има предвид как лесно се харчат суми от подобен порядък от местната власт. Ако общината сама беше решила сама да построи съоръжението, то вероятно щеше да струва двойно, а може би и много повече. Затова възстановяването на сумата на гражданите би било изгодна сделка и за самата община.