Бивш министър: Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата

11.11.2024 / 16:52 5

Снимка Булфото

Експерт изпъкна с любопитен коментар за състоянието на язовирите.

Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата.

Това каза пред БНР Асен Личев, бивш служебен министър на околната среда и водите, дългогодишен експерт по управлението на водите.

Той обясни, че питейната вода от язовирите не е на режим, а режим на водоснабдяване има на местата, където има речни водохващания или се водоснабдяват от сондажи.

Асен Личев изтъкна, че най-засегнати от воден режим са Ловеч, Плевен и Шумен:

"Те са на режим, защото има сушав период в България, но за последните 35 г. такъв период се случва за 6-и път. От 2001 г. е направена програма за мерки срещу сушата. Ако предвиденият в нея язовир "Черни Осъм" беше изграден, сега нямаше да има никакъв проблем".

Според него държавата е дезертирала от задължението си да осигурява питейна вода на населението на България:

"Добра новина може да дойде само ако тези, които ще управляват, веднага се впрегнат с изпълняването на мерки и започнат със строителството на язовири и събиращи обеми на водите от пролетното пълноводие за всички места, където всяка година става криза с питейното водоснабдяване. В същото време няма политика за намаляване на гигантските загуби от ВиК. Това също е огромен проблем. ВиК-Плевен имат 74% загуби, при положение, че са на режим и има намалено водоподаване - само 8 часа се подава вода".

Няма трайна политика по насърчаване на ВиК дружествата да инвестират в намаляване на загубите на вода, обобщи експертът, пише факти.бг.

По думите на Личев в ЕС още се води спор дали осигуряването на питейна вода за европейските граждани е услуга от обществен интерес, или - не:

"Това много развързва ръцете на правителствата на страните членки да се отнасят с пълно безхаберие към проблема".

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
милен (преди 1 месец)
Рейтинг: 30985 | Одобрение: 3640
 Язовирите построени и в отлицно състояние се предадоха в ръцете на шуробаджанаци в нацалото на 90-сетте години, всеки изрод комуняга, който се докопа до язовир го държи пълен до преливане за да може да извади повеце риба от него и да я продаде скъпо, без да прави някакви ремонти по стената или където и да било, освен това през 90-сетте години мюсюлманката емел етем забрани със закон и глоба да се поливат земи с питейна вода, което до преди това беше ежедневие, предвид и евтината вода с което спря кръговрата на водата в този район за да може да внася плодове и зеленцуци от турция, по пет на нош.
0
1
MrBean (преди 1 месец)
Рейтинг: 153328 | Одобрение: -1782
Вече казахте защо. Само ще добавя ,че нито един язовир няма водомер.
2
4
село варна (преди 1 месец)
Рейтинг: 24975 | Одобрение: -105
Да добавя към коментарите, че и много земеделска земя се поливаше за разлика от сега и пак стигаше. Имало е и селища на режим, но не в такива мащаби както сега.
2
1
batkojoro (преди 1 месец)
Рейтинг: 5759 | Одобрение: 2394
Ако нямаше частни ВЕЦ-ове щеше да има вода.
3
0
kjk (преди 1 месец)
Рейтинг: 90070 | Одобрение: 11250
Нещо ни ментят,при бай Тошо 9 000 000 население и работеща икономика,нямаше водна криза!!!;)НамусенУхилен Сега 1/3 по малко население и намалено водоподаване в селското стопанство за поливане не стига водата???;)Намусен:wassat:

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама