100 лева средна заплата и без сапун и паста за зъби: Как живеят хората в Куба

29.12.2023 / 12:57 7

Кадър Ютуб

Куба е прекрасна страна с невероятна природа. Територията й е колкото България - 111 хиляди квадратни километра.

Всеки българин там би се почувствал като цар.

Макар да се намира само на 200 километра от едни от най-развитите части в света - Флорида, САЩ, животът на кубинците е изключително беден.

Средните заплати са около 58 долара на месец.

Българите, пътуващи там, ще се почувстват като богаташи.

За пътуващите там е добре да знаят, че ще донесат невероятна радост на местните, ако им подарят сапун или паста за зъби. 

В аптеките има 4-5 вида лекарства. Местните лекари са невероятни специалисти и почти магьосници. Принудени са да се справят с това, което имат. Медикаментите се правят по рецепти от местната природа. 

Интернетът е изключително скъп лукс и няма пълно покритие.

Автомобилите по улиците са на 40-50 години-

Ето няколко мита и факти за Куба:

Напоследък в приложенията се разпространяват публикации, съдържащи факти за бедността в Куба, пише Лизт Гарсия в borgenproject.org. Въпреки това, наред с важната информация, мнозина също могат да тълкуват погрешно истината в интернет.

Чрез изследване на валидността на някои популярни онлайн твърдения, човек може да разграничи митовете от фактите за бедността в Куба. Ето пет мита и факти за бедността в Куба.

 

Мнозина говореха, че 1000 CUP, което се равнява на 37 долара, е най-високата заплата за кубински професионалисти в публикация в Instagram.

Въпреки че има противоречиви твърдения относно средните месечни доходи на Куба, скорошна статия в Havana Times съобщи за увеличение на националните заплати през 2019 г.

Промяната доведе до 18% увеличение на средната месечна заплата. 

Кубинското правителство също така увеличава заплатите на професорите до 1700 песо и на правителствените журналисти до около 1400 песо - 58 долара.

Виртуално интервю с жител на Хавана, Клаудия Мартинес, потвърди това увеличение на заплатите. 

Мартинес, която работи като историк в университета в Хавана, твърди, че „средната заплата на кубинец е 400 до 500 песо, малко повече сега с увеличението на заплатата, което направиха. 

Например, аз печелех 530 CUP, което е еквивалентно на 21 [щатски] долара или CUC месечно. Сега печеля 1500 песо, което е еквивалентно на 60 CUC […]”

Факт: Петролните санкции опустошават Куба.

На фона на политически сблъсък между САЩ и Венецуела Министерството на финансите на САЩ санкционира четири компании, транспортиращи петрол от Венецуела до Куба. 

В момента Куба изпитва недостиг на бензин поради тези санкции.

Производството на храни и общественият транспорт претърпяха големи съкращения след дефицита. 

Гражданите на Куба се опасяват, че недостигът на петрол в крайна сметка ще доведе до масови прекъсвания на електрозахранването.

Американско-кубинските отношения исторически са били нестабилни. 

Развитието на икономическите партньорства обаче породи програми, които укрепват положителните отношения между двете страни.

Подкрепен от етичен кодекс, проектът има за цел да улесни устойчивите бизнес практики от страна на кубинските граждани, за да извадят общностите от бедността, като същевременно са съобразени с околната среда.

Мит: Магазините не приемат националната валута.

Икономическата система на Куба включва две валути: националната монета, която хората познават като CUP, и конвертируема валута, която е съвместима с щатския долар, наречена CUC. 

През юли 2020 г. кубинското правителство отвори магазини, които работят единствено с чуждестранна валута като начин за генериране на приходи и финансиране на социални програми. 

Правителството заяви, че въпреки това допълнение, обикновените магазини ще продължат да приемат CUP и CUC.

Мартинес подробно описва функцията на тези MLC магазини, което означава „Moneda Libre Convertible“ или свободно конвертируема валута. 

Тя разграничава тези фирми от обикновените магазини, заявявайки: „В магазините [MLC] има продукти, които обикновено са скъпи в други магазини.“

 Мартинес заявява, че „Магазините на MLC продават 20-литров бидон с олио за готвене, който струва 40 долара, но други магазини не го продават, защото е по-скъпо и не е това, което консумира средният човек. Но това, че не приемат национална валута, не е вярно. Всъщност отидох и купих олио за готвене с национална валута от магазините онзи ден."

Факт: На острова има недостиг на продукти.

С най-суровите икономически пречки, които страната е виждала напоследък, кубинските граждани виждат липса на определени потребителски продукти.

 Трудно се намират хранителни и хигиенни продукти, като месо, сирене, сапун и паста за зъби .

 Тези недостиг вероятно ще ескалира, ако търговските блокади не изчезнат скоро.

Caritas Cubana е организация с нестопанска цел, която има за цел да помогне на най-уязвимото население на Куба по време на криза. През 1991 г. католическата църква създава организацията и нейното влияние е забележимо. 

Базирана в Бостън сестринска организация, наречена „Приятели на Каритас Кубана“ , се появи през 2005 г. и се превърна в най-големия международен донор за благотворителност. 

С помощта на дарения от Приятели, Caritas Cubanas успя да обслужи 48 153 души през 2019 г. с програми за възрастни хора, деца с увреждания, пациенти с ХИВ и СПИН.

Мит: Бойкотирането на страната ще сложи край на икономическата несправедливост.

Туристите се чудят дали избягването на политически нестабилни страни , като Куба, ще помогне за битката с корупцията в правителството. 

Проучванията обаче показват , че туризмът в Куба „има потенциала да помогне за повишаване на националните доходи, да увеличи заетостта на добре платени работни места и да допринесе за по-голямото участие на Куба в световната икономика“. Като се има предвид, че туризмът е един от най-конкретните методи в страната за облекчаване на бедността, той трябва да получи защита.

Ако туристите имат някакви етични резерви относно посещението на Куба, има алтернативни мерки, които човек може да предприемете, като например бойкот на правителствените индустрии по време на пътуване. 

Като стриктно консумирате продукти и услуги от местния бизнес и избягвате екстравагантните курорти, посетителите могат да инвестират в гражданите, като същевременно усещат очарованието на Куба.

Обикновено е трудно да се намерят местни екскурзоводи без лични препоръки. Уебсайтът Toursbylocals.com обаче позволява на туристите да резервират частни водачи, докато пътуват. Това е страхотно начало за развиване на местни връзки в Куба, така че пътниците да могат да посещават най-добрите ресторанти, пансиони и други места без връзки с правителството.

С дълга история на неразрешени политически вълнения, Куба е мишена за други държави, криещи се под булото на „националната сигурност“. Необходими са обаче действия срещу бедността въпреки политическите различия.

Като цяло, последните глобални събития направиха обществеността по-развълнувана от всякога, така че предпазливостта е от съществено значение при взаимодействие с публикации за Куба. Потребителите трябва да прегледат други медии, за да получат истинските факти за бедността в Куба.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
1
kris (преди 11 месеца)
Рейтинг: 404294 | Одобрение: 69669
Не съм писал, че заплатите в Куба са гигантски, но статията е манипулативна, като се взимат данни от някаква измислена софийска фирма-Заплатомер.бг, където дават средната месечна заплата от 89 лева.....Вярвам на американската Average Salary Survey и за 2023 дават : Средна годишно-18000 лева, като 27% имат 396 лева месечно, 26% имат 620, 20% имат 1100 и 7% имат по 1700 лева месечно.....Останалите взимат много повече и са категоризирани по професии, трудов стаж, местоживеене, пол и възраст.....В Хавана е най-скъпо, но получават поне с 30% повече....Средно плащат 54 лева на месец за ток, вода, боклук на апартамент, скъпи са алкохол, цигари, колбаси, вносни дрехи, а хотелите се движат от 50 кинта на вечер до 160 за 4 звезден.....По-евтино плащат кубинците за : бъргер-2.8 лева, домати-2.9, краставици-1.6, бензин-2.2, а в евтин ресторнт плащате 12 лева...И да, все още има купони, за подпомагане на бедните и да, има бедни с ниско заплащане.....А КАК е тука искам да запитам МНОГОЗНАЙКОВЦИТЕ и как я карат пенсионери с 300 кинта, че и по-малко в Държавата България, където доста хора станаха материалисти и гледат себе си само.....?
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
4
село варна (преди 11 месеца)
Рейтинг: 24984 | Одобрение: -106
И у нас беше нещо подобно. По една време изчезнаха ножчетата за бръснене. Намерих от дядо ми бръснач Солинген, ама като нямам опит се порязах на много места. По късно намерих ножчета, а бръснача замених с един колега за пакет захар.
3
4
петково (преди 11 месеца)
Рейтинг: 10898 | Одобрение: -2637
Крисчо, заминавай за Куба да си спечелиш гигантската заплата. Въпреки неграмотния превод, всичко в статията е вярно, дори малко доукрасено. Истината е много по-жестока и тягостна. Все още кубинците са на купони и някои основни продукти се "раздават" в мизерни количества на кубинците. Но какво да ги жалим, тази картинка е до болка позната и същата у нас преди 33 години. Корекоми, курорти само за чужденци, официален курс 1 долар- 50 ст., реален курс 1 долар 3 лева. До корекомите българи не се допускат, дебнат тайни ченгета и те арестуват или ти вземат валутата за себе си. Време е братята кубинци да се вземат в ръце, да избесят или издавят комунистите/кастровци и ченгетата. Както е близо САЩ и с помощта на роднините от Флорида ще се оправят за 5 години, а не като нас.
4
2
Серж (преди 12 месеца)
Рейтинг: 200097 | Одобрение: 39252
Не е нужно да ходим до Куба. В интернет има всякаква информация...А и не само ти ходиш до Куба. Аверът ми има бизнес там от години. С едно допълнение, че си живее в щатите от десетилетия...8-)
4
4
MrBean (преди 12 месеца)
Рейтинг: 153328 | Одобрение: -1782
Клипът е отпреди 10 месеца и е правен в Куба.Вие пишете от тук и твърдите че е лъжа...странно.Ще видя лично през януари и ще ви осветля.Не питайте Карлос Контрера от СОС,той никога нее бил там.
4
4
Серж (преди 12 месеца)
Рейтинг: 200097 | Одобрение: 39252
Абсолютна лъжа! Статията е тотален фейк за внушение на працноглавците! Къде са отворковците от Фактчек да кажат "истината"?...:devil:
4
3
kris (преди 12 месеца)
Рейтинг: 404294 | Одобрение: 69669
Кой каза, че средната заплата в Куба е 100 лева на месец.....Ето ви истината : $10 041 на година, или около 1 500 на месец.....Жалка статия.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама