15 дни срок за вписване в домовата книга

02.09.2024 / 15:39 2

Пиксабей

Знаете ли каква е разликата между Домова книга и Книга на собствениците?

Законът за управление на етажната собственост (ЗУЕС) работи с понятието Книга на собствeниците. В закона няма понятие Домова книга.

За търговски цели някои от издателите могат да използват и понятието Домова книга като търговско наименование, под което разпространяват целия небходим набор от документи за етажната собственост.

В тези случаи Книгата на собствениците е част от Домовата книга.

Според ЗУЕС Книгата на собствениците трябва да се води във всяка сграда или вход в режим на етажна собственост. 

В книгата се вписват трите имена на собственика, на членовете на неговото домакинство и на обитателите, както и самостоятелният обект и началната дата на обитаването му.

Вписването се извършва в 15-дневен срок от придобиването на правото на собственост, а за обитателите – в 15-дневен срок от началната дата на обитаването.

Достъп до данните в книгата имат Управителният съвет (Управителят), контролният съвет (контрольорът), собственикът относно неговите данни, както и органите на Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, общинската или районната администрация и Националната ветеринарно-медицинска служба.

Данните от Книгата на собствениците се предоставят от Управителния съвет (Управителя) при подаване на уведомление или заявление за вписване в регистър на сградите в режим на етажна собственост.

Към Книгата на собствениците се води приложение, в което всеки собственик или обитател вписва притежаваните или взети за отглеждане животни.

Образецът на Книгата на собствениците се утвърждава от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Издателите, които издават Книгата на собствениците, трябва да се съобразяват с този образец.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
Пиша на кирилица (преди 3 месеца)
Рейтинг: 11426 | Одобрение: -544
Домоуправителите които сами си ги избират от входа не са чували за никаква книга, никаква банкова сметка и никаква регистрация в кметството. Изобщо не са чували , че парите които трябва да събират са според боря на живущите, а понятието идеални части изобщо не им е понятно.  Все някой от общината трябва да им набие канчето. Защото като им кажеш , че не разпределят правилно сумите излизат с малоумието ще събираме по равно, а ако искаш ни съди. И в купом тия с големите данъчни оценки потриват ръце от радост. А бе малоумници искат сам пенсионер в 40 м2 да им плаща колкото 5 членно семейство с 130 м2.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
1
0
Радостин (преди 3 месеца)
Рейтинг: 169252 | Одобрение: 9407
Масово отказват да вписват квартирантите си собствениците за да укриват данъци. Никой не може да ги задължи. Оправия НЯМА!!!
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама