6 заплати накуп при пенсиониране: ето кога важи

26.01.2024 / 16:30 3

Булфото, Пиксабей

Ако сте на път да се пенсионирате след дългогодишна кариера във фирмата си, важно е да сте в крак с последните изменения в Кодекса на труда, въведени в края на 2020 година.

Специално за тези със стаж над 10 години в същата фирма, промените в условията за получаване на така наречените "шест заплати" при пенсиониране са от съществено значение, предаде pariteni.bg.

Процесът обаче има свои условия и ограничения. Обезщетението в размер на шест брутни трудови заплати може да се получи само веднъж, и то в момента на пенсиониране. Важно е да се обърне внимание на подробностите на новата регулация, за да се избегнат недоразумения и за да се извлекат максималните ползи от тази законова промяна.

Тези условията за шестте заплати при пенсиониране предоставят по-голяма сигурност и признание за дългогодишния принос на работниците. За подробностите и конкретните законови изисквания, информация предоставя д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право.

С промените в Кодекса на труда, въведени в края на 2020 година, българските работници и служители придобиха нови права и гаранции, особено при прекратяване на трудовите правоотношения след придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Специфичните условия, свързани с обезщетението при тези обстоятелства, представляват важен аспект от съвременната трудова законодателна рамка.

Съгласно законодателството, работникът или служителят, който е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, има право на обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение, независимо от основанието за това прекратяване. Важно е да се отбележи, че това право се предоставя в допълнение към вече съществуващите форми на обезщетение.

Ако работникът е придобил право на пенсия и трудов стаж от поне 10 години през последните 20 години при същия работодател или в същата група предприятия, обезщетението се увеличава значително.

В този случай, работникът има право на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Този механизъм има за цел да компенсира дългогодишния ангажимент на работника в същата трудова обстановка.

Има изключение във връзка с честотата на обезщетенията. Според законовите правила, работникът или служителят може да получи обезщетение само веднъж при прекратяване на трудовото правоотношение, когато е придобил право на пенсия. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок.

В практиката, въпросът дали работник следва да получи обезщетение при пенсиониране, когато е зает на две работни места, е честен предмет на размишление. Както стана ясно, съгласно трудовото законодателство, обезщетението се изплаща само веднъж, което поражда логичен въпрос за работниците с множество трудови ангажименти.

В случаите, когато работникът е зает на две места, обезщетението при пенсиониране може да се получи само при прекратяване на основния трудов договор, ако на момента на прекратяване той отговаря на условието за право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. За втория трудов договор, липсва правно основание за изплащане на това обезщетение при прекратяване на правоотношенията.

Промените в Кодекса на труда, които се отнасят до обезщетенията при прекратяване на трудовите връзки след придобиване на право на пенсия, представляват важна стъпка към по-съвременна и справедлива трудова законодателна уредба. Тези правила утвърждават уважението към дългогодишния труд и ангажимент на работниците, създавайки балансиран и справедлив правен режим. В същото време те налагат ограничения и определени условия, които е важно да бъдат внимателно изучени и разбрани от всички заинтересовани страни в трудовите отношения.

Справка:

чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда

чл. 228, ал. 2 от Кодекса на труда



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Пиша на кирилица (преди 3 месеца)
Рейтинг: 7813 | Одобрение: -87
Шестте заплати са за тия дето нямат КТД. Тия с колективен договор могат да си измислят много хватки, ако решат предприятието им да няма печалба. Хватка номер 1. Ядене на корем до повръщане за всички членове на семейството включително и за любовниците под формата на талони за храна. Хватка номер 2 почиване N+1 път през годината важи и за любовницата и нейните деца. Хватка номер 3 бензин за работа толкова, че да ти стигне и до края на ЕС. Може и служебна кола. Чак накрая са тия заплати и обикновено няма ограничения да са до 6 ,  са колкото години служба имаш във фирмата. А тя е важна колкото семейството.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
4
0
сладкаря (преди 3 месеца)
Рейтинг: 6120 | Одобрение: 1470
Шест заплати накуп при пенсиониране, важи най вече за държавните чиновници и учителите. В частните фирми нещата стоят по друг начин. Всичко зависи от благорасположението на собственика.
1
0
MrBean (преди 3 месеца)
Рейтинг: 137275 | Одобрение: -2050
Вижте извращението!!! Цял живот бачкате и плащате данъци на РБългария,в една или няколко фирми-все тая.Накрая ,когато дойде ред да се пенсионирате 6 заплати трябва да плати работодателя!?? Защо,той ли ви е събирал данъци цял живот!? И заради това безумие,работодателя ви съкращава 1 ,година преди пенсия и след 3 дни ви назначава пак.Да сме благодарни на държават,нали??? А за какво ни събират данъци??? Здарвеопазване ли,полиция ли,защита ли?

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама