Антония Първанова пред Слави: Главният ни прокурор и министър-председателят не зачетоха високата репутация на Европейския парламент
Редактор: Недко Петров
e-mail: nedko_petrov_petel.bg@abv.bg
Кадър: Телевизия 7/8
Трябва да се проявява уважение към институцията Европейски парламент. Все още там той се смята за основно представителство на избора на европейските граждани. Парламентът се ползва с висока репутация и всички са задължени тази репутация да я зачитат. Не е като в България изпълнителната власт да казва в парламента какво да направи. Мнозинството в Европейския парламент не си сменя мнението, защото някой им е наредил да го направят.
Така бившият евродепутат Антония Първанова започна коментара си пред Слави в Телевизия 7/8 относно неявяването на главния прокурор и министър-председател на България на изслушване пред Европарламента, след като бяха поканени да го направят заради събитията и протестите в България. Вместо тях бяха изпратени външният министър Екатерина Захариева, председателката на комисията по дискриминация Ана Джумалиева и зам.-председателя на правосъдието Десислава Ахладова.
Ето какво каза още Първанова:
„Процедурата е, че главният прокурор и министър-председателят ни са били поканени на изслушване от комисията ЛИБЕ, тя е по граждански права, правосъдие и вътрешен ред. Има група, която се занимава с въпросите за наблюдение на дискриминацията, с върховенство на закона, също така и с мониторинг на основните човешки права в ЕС. Процедурата е, ако има съмнение по отношение на човешки права, дискриминация и върховенство на закона, тази група се събира, прави съответните изсушвания, задава въпроси, изяснява казуса, след което го докладва на комисията ЛИБЕ. Тя на свое открито заседание разглежда казуса и съответно предлага на пленарна зала дали да се разгледа този въпрос, и в конкретния случай процедурата се спазва.
Първата стъпка е извървяна, групата се е запознала, не е получила достатъчно добри отговори и информация по въпросите, които са задали членовете на ЕП, както и представители на Венецианската комисия. Сега тези въпроси ще бъдат зададени писмено, за да е ясно като се отговаря, какво се отговаря.
Това не е българска медия, това е Европейски парламент, не можеш така просто да кажеш, аз свиках това заседание и там говорихме еди какво си. Там трябва да казваш истината, в противен случай би се докладвало, че има писмено манипулиране на фактите и самата истина.
Не е отговорено на това, което е било зададено – трябвало е да се разговаря за обществената функция на прокуратурата и нейната отчетност пред обществото, както и за независимостта на съдебната система, също така за отговорността на главния прокурор.
Вместо това са били представени успехите на прокуратурата и някакви хвалебствени слова, но това са различни неща. Трябвало е да се разговаря за демокрацията, за независимостта на медиите, за финансирането на медиите, за състоянието на гражданското общество, и т.н., но тези неща отново са били изместени от фокуса и се е говорило за постиженията на правителството.
Но най-фрапантното от всичко, което е шокирало колегите в европарламента, е било това, че като пример за дискриминация са били посочени правителството и управляващите, бидейки дискриминирани от протестиращите. Това е предизвикало не просто недоумение, но и доста сериозно възмущение, защото може да си представите как са дискриминирани правителството и управляващите.
Другото, което е предизвикало възмущение, е изказването, че срещу главния прокурор и прокуратурата се противопоставят хора, чийто интереси за засегнати от тези акции на главния прокурор. Но твърде много хора протестират, и се твърди, че техните права са засегнати и затова стачкуват.
Да не говорим това, че да те поканят лично, оставете настрана неуважението, и големи мъже с достойнството си, дори не са успели някак да проявят признаци на това достойнство и са се оказали в годишен отпуск, и са пратили жените.
Също така е предизвикало въпроси и коментари това предложение на външния министър, то по-скоро е предположение, че правят опит за разговори с портестиращите и точно заради това да постигнат някакъв консенсус, са предложили конституция. Само че в тази конституция не могат да се извадят и три точки, които да отговарят на основните проблеми, свързани с върховенството на закона, с нарушаване на човешките права, с борбата с корупцията и т.н.”
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!