Астрономи заснеха смъртта на втората луна на Земята

04.12.2019 / 00:52 3

nauka.offnews.bg

Повечето малки метеорити не достигат повърхността на Земята, изгаряйки в атмосферата и не привличат вниманието на никого. Огнената топка обаче, видяна в небето над Австралия през 2016 г., неочаквано заинтересува астрономите. Автоматичната мрежа от камери Desert Fireball Network, разгърната за такива наблюдения, даде възможност да се засече неговият полет от няколко точки и да се изчисли траекторията му.

Оказа се, че болидът не може да причисли към обикновените астероиди, а е един от "временните спътници" на Земята.

Понякога привличането на планетата улавя не много масивни и небесни тела, не твърде бързо прелитащи покрай нея и те остават в орбита около Земята известно време. Това се случва наистина рядко - компютърната симулация показва, че от популация от 10 милиона астероиди в близост до Земята в предвидимо време около 18 хиляди са станали „временни естествени спътници“. 


Полетът на обекта е записан от шест точки едновременно Кредит:  Shober et al., 2019

Но все пак такива обекти съществуват и учените наблюдават астероида 2006 RH120 от няколко години, който от време на време се присъединява към Земята в своя полет. Нова находка на Патрик Шобър и неговите колеги от австралийския Университет Къртин сочи още една потенциална „временна минилуна“, чиято смърт бе заснета на 22 август 2016 г. от шестте камери на Desert Fireball Network.

В статия, публикувана в The Astronomical Journal, учените съобщават, че скоростта на болида достига 11 км/сек, а траекторията е почти вертикална. Такъв ъгъл почти елиминира вероятността тялото да е фрагмент от изкуствен обект, а бавното му движение не е като на обикновен близо прелитащ до Земят астероид. Според учените, необичаен взаимен подход на Земята и Луната, през който те преминали точно по това време, би могъл да го премести от нормална орбита.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
1
Наблюдател (преди 4 години)
Рейтинг: 23900 | Одобрение: 1285
-" ..Аз прочетох австралийския Университет Къртин. .." - шака зулу     ------- Точно така колега, правилно си разбрал.Усмивка Desert Fireball Network (DFN) е мрежа от камери в Австралия. Има подобни и в САЩ и Канада, но Австралийската е по-активна.:errm: ..... А за индивида - социално недоразумение Нексус/CollectoRitioner не му обръщай внимание.8-) Той не чете, а направо пише и винаги глупости!!!!;) За него, с пълна сила важи правилото : - " Чукча писател, а не читател!!!!УхиленУхиленУхилен
1
1
шака зулу (преди 4 години)
Рейтинг: 545 | Одобрение: 170
Аз прочетох австралийския Университет Къртин ама щом казваш значи са американци!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама