България загуби с 1 на 3 от Швейцария в първия мач по пътя към Световното първенство

25.03.2021 / 20:51 2

Снимка: Булфото

Националният отбор по футбол на България започна със загуба при новия треньор Ясен Петров. В първия си квалификационен мач за световното първенство през 2022 г. тимът ни отстъпи с 1:3 от Швейцария на Националния стадион "Васил Левски". 90 минути за тима ни игра капитанът на Черно море Даниел Димов, а в последните 21 минути на терена се появи и друг "моряк" - Илиан Илиев-младши.

Гостите си решиха мача още в първите 13 минути на срещата. Още в 7-ата минута Бреел Емболо даде аванс на "кръстоносците", пише Dsport. Само три по-късно Сеферович увеличи преднината на тима на Владимир Петкович, а в 13-ата минута Цубер се възползва от грешка на Пламен Илиев, за да вкара за 3:0. "Лъвовете" върнаха един гол в началото на втората част чрез Кирил Десподов, който обаче след гола се контузи. През второто полувреме българите играха по-добре, отколкото през първата част, но не успяха да стигнат до нещо повече от почетен гол.

poster
Още в първите минути Митко Илиев бе фаулиран и се наложи да излезе от терена, за да му окажат медицинска помощ. В 4-ата минута Даниел Димов изчисти топката от наказателното поле след разбъркване, което можеше да доведе до гол в нашата врата.

В 7-ата минута швейцарците поведоха в резултата. След центриране отляво Бреел Емболо се справи с Петър Занев и се разписа във вратата на Пламен Илиев. В 10-ата минута Шакири подаде към Хари Сеферович, който покачи на 2:0.

В 11-ата минута българите успяха да организират атака, която обаче завърши с блокиран удар на Георги Йомов.

В 13-ата минута гостите гостите увеличиха аванса си. Груба грешка на Пламен Илиев доведе до гол на Шакири за 3:0. След получените бързи три гола "лъвовете" още повече се прибраха в своята половина. Тимът на Владимир Петкович пък леко намали темпото, след като до 13-ата минута вече си бе осигурил комфортна преднина.

В 25-ата минута националните минаха центъра, но Десподов върна към Костадинов, а в крайна сметка топката стигна до Пламен Илиев. Минута по-късно Сисиньо извърши нарушение срещу Сеферович почти до наказателното поле. Зад топката застана Шакири, който центрира, но Димитър Илиев изкара топката в корнер. Шакири изпълни, а Илиев отново изчисти.

В 30-ата минута Десподов напредна с топката в крака, но трябваше да задържи, защото Йомов беше в засада, а след това подаването му към Сисиньо не сполучи. В 31-ата минута Сеферович стреля покрай вратата на Илиев. В 33-ата минута Костадинов подаде към Десподов, който обаче не овладя добре и след рикошет топката излезе в аут.

В 36-ата минута Шакири центрира в наказателното поле, но Мбабу не успя да стигне навреме до топката. В 40-ата минута Георги Йомов успя да прати топката в корнер, не позволявайки на Мбабу да отправи удар. След ъгъловия удар не последва нищо опасно за Пламен Илиев след намесата на Димитър Илиев. В последната минута на първата част Сеферович стреля с глава, но за щастие, на сантиметри над вратата.

За втората част Атанас Илиев замени на терена Димитър Илиев.

В 46-ата минута България върна един гол. Кирил Десподов се възползва от грешка в отбраната на Швейцария и вкара топката в долния ляв ъгъл на вратата на Ян Зомер. За жалост след попадението играчът на Лудогорец се контузи. На негово място в игра се появи Спас Делев. Три минути след това Делев изпълни пряк свободен удар, но топката рикошира и излезе в корнер. В 52-ата минута Делев центрира коварно от фаул, но Даниел Димов не успя да засече топката.

В 60-ата минута след центриране на втора греда изстрел на Георги Костадинов накара Ян Зомер да спасява.

В 69-ата минута Ивайло Чочев се завърна в националния отбор, след като точно с фланелката на "лъвовете" получи тежка контузия. Чочев влезе на мястото на Кристиян Малинов. Илиан Илиев-младши пък дебютира за националния тим, влизайки на мястото на Георги Йомов. Минути след това Сисиньо напусна, за да се появи на терена Момчил Цветанов. След смяната бе изпълнен корнер в наказателното поле на България, след който топката мина от външната страна на мрежата.

В 76-ата минута шут на Спас Делев се спря в тялото на играч на Швейцария. В 80-ата минута Джака стреля от въздуха покрай вратата на Илиев. В 88-ата минута Илиев спаси удар на Джибрил Соу.

В първата минута на добавеното време Пламен Илиев се отличи с изключително спасяване след изстрел на Гавранович.

Световни квалификации, Група С, ст. "Васил Левски", София, Начало: 19:00 часа.

България - Швейцария 1:3
Голмайстори: 0:1 Емболо 7' 0:2 Сеферович 10', 0:3 Шакири 13', 1:3 Кирил Десподов 46'
Жълти картони: Мануел Аканжи