Очертава се исторически резил за Външната политика на ГЕРБ! Държавите от Европа посрещат с неразбиране и учудване претенциите на България към Северна Македония

03.11.2020 / 10:10 3

Снимка: Булфото

За България се очертава исторически резил, заради водената от управляващите външна политика. 

Изглежда, че с предявените в последната минута претенции към етническото самосъзнание и езика на жителите на Северна Македония българското правителство не само, че няма да постигне желан резултат, но и нещо още по-лошо - успя да настрои нова вълна на отрицание спрямо България в съседката ни.

В момента там мрежата прелива от коментари срещу исканията на България.

Недоумение буди защо българското правителство мълча през 2018 г., когато се решаваше спора между Гърция и Македония за името на държавата и чак сега се сети с изтичането на мандата му.

Дали целта на предизвиканият международен скандал в 12 без 5 не е коалиционният партньор на ГЕРБ "Обединени патриоти" да натрупа рейтинг от националистически настроените избиратели и на каква цена?

Дали ГЕРБ и ОП няма да излязат на изборите заедно в блок? 

Държавите от Европа посрещат с неразбиране и учудване претенциите на България към Северна Македония. Това посочва днес германският всекидневник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

В момента в Брюксел тече спор, който може да има сериозни последици за бъдещето на разширяването на ЕС. Постоянният представител на България в Европейския съюз Димитър Цанчев вече два пъти изнесе емоционални беседи на своите колеги относно факта, че преговорите за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония могат да започнат чак когато страната изпълни специалните условия на България. По същество София иска македонците да признаят, че всъщност са били българи и че са говорили български език преди да станат независима нация чрез процес на историческа фалшификация, отбелязва FAZ.

Сред посланиците на ЕС беседите на Димитър Цанчев са посрещнати с неразбиране и учудване. Постоянният представител на България не е срещнал разбиране нито сред гърците, нито французите или холандците, които преди година блокираха началото на преговорите на Северна Македония и Албания за присъединяване към ЕС, твърди германският всекидневник.

През август официална София обясни на своите партньори в ЕС във вербална нота и меморандум българската позиция. Сред акцентите в нея са:

- Съседната държава може да фигурира във всички европейски документи само с пълното си име "Република Северна Македония", но не и с краткото "Северна Македония“. Защото това е географско наименование, което включва и части от историческия регион Македония, разположени в България - следователно би могло да представлява заплаха за териториалната цялост на България;

- България отхвърля обозначението "македонски" за езика в съседната държава. В официалните документи на ЕС трябва да се използва "официален език съгласно конституцията на Република Северна Македония", тъй като македонският език също е резултат от историческа фалшификация - от времето, когато съседната държава е била част от Югославия;

- Повече от 100 000 българи, които не са искали да се пишат за македонци, са убити, арестувани, изпратени в изгнание или в концлагери;

В Брюксел сега се чудят защо България не е изразила тези забележки през 2018 г., когато се решаваше спорът за името между Македония и Гърция, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung.

И на спора между Атина и Скопие също се гледаше критично в Брюксел. Сега отново има същото отношение - този път заради българските искания. В Брюксел в никакъв случай не искат да натоварват процеса на присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС с въпроси за идентичността. На Балканите и без това има достатъчно проблеми - от слаби институции до широко разпространена корупция, коментира германският всекидневник.

Ключовото решение дали Северна Македония ще започне преговори за членство ще бъде взето от външните министри на ЕС на 10 ноември. България може да блокира този процес, тъй като решенията се вземат с консенсус. Поради това Германия настоява България и Северна Македония да разрешават подобни спорове двустранно и да не ги включват в рамката за преговори, пише още FAZ.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Пешо от Виница (преди 3 години)
Рейтинг: 95325 | Одобрение: 30720
"Недоумение буди защо българското правителство мълча през 2018 г., когато се решаваше спора между Гърция и Македония за името на държавата и чак сега се сети с изтичането на мандата му."-Защото са дебили  и родоотстъпници. За пред нас сега надуват мускули ,пък накрая ще клекнат под въздействието на големите батковци. Един път, поне един път защитете българското ,бре,маскари! Тропнете с юмрук и бъдете истински българи ,поне един път в своето жалко управление!!
1
0
Варна (преди 3 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
Каракачанов трупа рейтинг за сметка на националния интерес на България
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
2
0
уйчо (преди 3 години)
Рейтинг: 91834 | Одобрение: 944
Западна България да се нарече, тогава.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама