ЕС най-после прогледна и готви изхвърляне на унгарския авторитарен вожд Орбан
Въпреки оглушителната пропаганда за периода на управление на Орбан от 2010 година насам Унгария, също като и България, няма никакъв сериозен икономически растеж.
Дори Румъния я изпревари по икономически показатели.
Унгария през 2018 е на абсолютно същото ниво като през 2008 г., т.е. растежът на икономиката й при управлението на Орбан е нулев.
Населението на Унгария е намаляло с 300 000 души по времето на неговото управление.
Задълбочават се проблемите на Виктор Орбан с Брюксел. Унгарският премиер отхвърли критиките на Европейския съюз срещу определената като авторитарна негова политика. В отговор Комисията заплаши Будапеща с наказателни мерки.
Напрежението между Брюксел и Будапеща ескалира в началото на седмицата, след като унгарският парламент гласува широки правомощия на правителството в условията на санитарна криза. С мнозинство в пленарната зала партията на Орбан – Фидес, прие Закона за извънредното положение, в който няма времево ограничение на строгите мерки и позволява на премиера да управлява посредством укази и почти без парламентарен контрол, пище armymedia.bg.
Решението отприщи нова вълна от критики срещу Унгария, в които се включи и председателят на Европейската комисия. Урсула фон дер Лайен изрази безпокойството си от случващото се и подчерта, че приемането на специални разпоредби е разбираемо, но Орбан е стигнал твърде далеч. В диалог сме с унгарското правителство и предупредихме, че ще действаме, за да гарантираме пропорционални на ситуацията мерки, които имат определен срок на валидност, увери фон дер Лайен. В дискусията се включиха и страните-членки, които поискаха наказания за Будапеща. Германският министър по европейските въпроси Михаел Рот дори предложи налагането на финансови санкции.
Припомняме, че по-рано, по настояване на 13 партии, председателят на ЕНП – Доналд Туск, постави въпроса за окончателното изключване на Виктор Орбан от политическото семейство.
Виктор Орбан е министър председател на Унгария от 2010 г. Също като Борисов той е член на ЕНП.
Авторитарното му управление се характеризира с доста силна пропаганда на уж добрите постижения на страната, но истината далеч не е толкова бляскава, колкото се представя в публичното пространство.
За този период три пъти е нарастнал броя на унгарците, които бягат от страната в съседна Австрия. Почти 3 % от работещите в Австрия са унгарци. Само във Виена броят им е над 22 хиляди по официални данни, но се предполага че цифрата е в пъти по-голяма.
За периода на управление на Орбан Унгария също като и България страната няма никакъв сериозен икономически растеж.
Съседна Румъния изпревари икономиката на Орбан.
БВП сравнение между Унгария, Румъния и България от 2000 до 2018 по данни на Световната банка. Видно е, че Румъния изпреварва значително Унгария, макар преди това да е била с доста по-слаба икономика. Също като България Унгария няма сериозно развитие. Дори Унгария през 2018 е на абсолютно същото ниво като през 2008 г., т.е. растежът на икономиката й при управлението на Орбан е нулев. Като причина се сочи именно авторитарното управление на Орбан, което задушава либералните свободи за хората и бизнеса.
Линк към сайта на Световната банка https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD?end=2018&locations=HU-BG-RO&start=2000
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!