Експерт след трагедията в Русе: Имаме добра наредба за мълниезащита, но не се спазва
Редактор: Недко Петров
Стопкадър бТВ
Трагедията с удареното от мълния дете в Русе, което почина, повдигна въпроса за контрола на гръмоотводите в страната.
Спазва ли се наредбата за мълниезащити и изправни ли са съоръженията.
Отговори на тези и други въпроси даде Христомир Иванов, експерт по мълниезащита.
България има една достатъчно добра наредба за мълниезащита, изработена своеобразно по европейските норми и стандарти. Аз участвах в изработването й, тъй като бях ръководител на колектива. За съжаление, наредбата не се спазва, тъй като няма контролен орган, който да я контролира, каза по бТВ Иванов.
Когато я изготвяхме, много държахме да се регламентира контролен орган, който да контролира това нещо. Дори имахме много положителни разговори с колегите от Противопожарна и Аварийна безопасност, които бяхте съгласни тогава да поемат тази дейност, но тогавашното Министерството на регионалното развитие и благоустройството се отказа от това нещо и сега отговорността остана върху само върху собствениците, управителите или директорите на учрежденията, които трябва да бъдат защитавани, добави експертът.
Това, което наредбата казва е, че вече всички нови сгради не могат да бъдат въведени в експлоатация, без да има действаща мълниезащита и необходимата документация, посочена в тази наредба. Тя се казва Наредба за мълниезащита на сгради, външни съоръжения и открити пространства, там където е станал случая в Русе, каза още Иванов.
Според него сградите и съоръженията у нас с разработена мълниезащита са 80 процента.
Това е така, защото някой път комисиите, които приемат сградите, не обръщат внимание на това нещо, но повечето са случаите, когато това се изисква и строителите на сгради, къщи, вили и така нататък, изискват това да се направи. Другото, което искам да подчертая е, защо не се спазва наредбата. Защото 80% от нашите мълниезащити се изграждат от хора, които не са професионалисти, които не познават тази наредба. Те смятат, че като поставят един кол и една топка на покрива, всичко е решено, което не е добре, коментира Иванов.
Трябва да обърнем сериозно внимание на мълниезащитата на сгради, където има деца. Това са училища, детски градини, басейни, спортни площадки и така нататък. Тук е мястото на директорите и на управителите на тези заведения, да обърнат внимание и да се обърнат към фирми професионалисти в България, защото има такива и те са добри. На този етап система за предизвестяване за мълнии у нас няма. Ние се стараем да въведем такава и на приложенията на телефоните да се получава информация, да кажем, че след половин час ще има такава гръмотевична буря, но още сме в началото и това е доста сложен процес, каза още Христомир Иванов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!