Ето как се е стигнало до лятното часово време и колко още ще продължи

31.03.2024 / 14:48 3

Снимка Pixabay

В 03:00 часа тази нощ минахме към лятното часово време, като часовниците се преместиха с един час напред. Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. , сочат данни на отдел "Справочна" на БТА.  

Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.

Първата смяната на часовниците се урегулира с приемането от Министерския съвет на Постановление 6 на 26 януари 1979 г. Според официалния документ то ще настъпва на 1 април и ще продължава до 30 септември всяка година, като часовниците се преместват съответно с 1 час напред и назад.

Това обаче не е окончателно. На 13 март 1997 г.  Министерският съвет приема Постановление 94, с което се отменя Постановление 6 от 1979 г. С новото постановление се регламентира лятното часово време да се въвежда в 3:00 ч. през последната неделя на март, като часовниците се преместват с 1 час напред, а връщането към астрономическото време да бъде в 4:00 ч. през последната неделя на октомври, като часовниците се преместват с 1 час назад.

През 2014 г. Волен Сидеров внася за първи път в парламента проект за решение на Народното събрание, с което да се възложи на Министерски съвет да отмени постановленията за лятното часово време.

През 2018 г., Европейската комисия предложи смяната на часовото време да се отмени, като държавите членки запазват правото си да решат коя часова зона да важи за техните територии.

Очакваше се този процес да бъде приключен, като всяка страна да избере на кое време да остане. В крайна сметка обаче пандемията от Ковид, както и избухването на войната в Украйна, постави този процес на заден план и на този етап неговото решение не стои на дневен ред. Възможно е обаче след изборите за европарламент през лятото въпросът отново да бъде поставен на дневен ред.


 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
0
kris (преди 1 месец)
Рейтинг: 342199 | Одобрение: 55144
Някои мислят, че въвеждането на смяна на времето идва от Бенджамин Франклин, но за първи път е въведено в Германия по време на Първата световна, за пестене на енергия.....И крайно време е тая глупост да се премахне.....! Хората сме космически същества и нашите организми се подчиняват на космическите закони.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
0
cron1 (преди 1 месец)
Рейтинг: 82778 | Одобрение: -8672
Кога най-после ще свърши това безумие...?:'(БолестГняв
Марио Кроненберг
1
5
Пиша на кирилица (преди 1 месец)
Рейтинг: 7813 | Одобрение: -87
Преди 1997 г с решение на министерския съвет се променяше работното време на заводи, фабрики и всякакви администрации с 1 час напред. Така след 16 часа се ходеше на плаж. Обаче след 2-3 години софиянци се усетиха и направиха дълга обедна почивка за градовете по черноморието. Хората бяха свободни след 18:30. Бачкаше се и се учеше и в събота до обяд.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама