Factcheck.bg: Невярна информация за Иман Хелиф и Лин Ю-Тин придоби статут на истина
кадри Нова нюз, bTV
редактор Веселин Златков
В случая с боксьорките Иман Хелиф и Лин Ю-Тин невярна информация от социалните мрежи оказа влияние на медиите и невярна информация придоби статут на истина. Това коментира по Нова нюз редакторът от Factcheck.bg Дафина Кандова. Тя добави, че в момента е мнго трудно аудиторията да повярва на фактите, защото вече реагира емоционално на твърдението, че на Олимпиадата в на боксовия ринг „мъже бият жени”.
Кандова каза също, че като цяло не се знае много за случаите на Иман Хелиф и Лин Ю-Тин. Тя подчерта, че до миналата година не е ставало дума дали са жени или не. Решението на Международната боксова асоциация за дисквалифицирането им се основава на тест, за който се знае предварително, че не е хормонален, тоест те нямат повече тестостерон. Едва по-късно става ясно, че това е хромозомен тест, обясни журналистката.
Дафина Кандова подчерта, че изказванията и коментарите на публични личности и политици само затруднява приемането на фактите, а напротив, засилва емоционалното приемане на случая с двете боксьорки.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!