Финансовият министър обясни по телевизията как да живеем с 400 лева на месец
Миналата седмица областният управител на Варна Стоян Пасев каза, че има сметка за ток от 400 лева, но не се оплаква и плаща без проблем.
Последва бурна реакция в интернет форумите и искания за прокурорска проверка на доходите на чиновника.
Сега пък от ефира на Нова тв главният отговорник за дълга от 16 милиарда Владислав Горанов обясни какво би направил, ако трябва да живее с 400 лева на месец, както болшинството от българите.
Ако живеех с 400 лв., първо плащам уроците на сина, категоричен е Горанов
Ако финансовият министър живееше с 400 лева на месец, първото му плащане щяло да е за уроците по математика на големия му син. Това обяви Владислав Горанов пред "Нова телевизия".
На въпрос как би постъпил, ако трябваше да живее с 400 лева, Горанов заяви: "Щях да положа всички усилия и това полагам по отношение на тези, за които носят непосредствена отговорност за моето семейство, за моите деца, да им обясня, особено на децата, и затова ходим на курсове, примерно, в Софийската математическа гимназия всяка сутрин в съботния ден, за да им покажа, че само с труд може да се постигне. Бих платил, както и повечето българи биха го направили, бих платил курса по математика на големия син – това бих платил".
Попитан дали не трябва първо да плати сметките си и какво би правил, ако му дръпнат шалтера, министърът отговори философски: "Бих опитал да си платя всички сметки, докъдето остане... Не винаги е имало ток... Вие ме бутате в посока да ви дам отговор какви са ми приоритетите – аз ви ги дадох".
След като бившият финансов министър Симеон Дянков се оприличи на "Брад Пит с очила", Горанов, също си намери холивудски еквивалент. "Жена ми каза, че малко приличам на Ръсел Кроу, но го каза шеговито", каза той.
"Ние не сме взели никакви пари, не сме сключили никакъв договор за дълг. Но Гьобелсовата пропаганда, от която се изкушават всички, тя обикновено има много краткотраен ефект. Върши работа, но съвсем краткотрайно", коментира Горанов ратифицирания договор между правителството и четири международни банки за нов външен дълг до 16 млрд. лв.
"Истината е, че всеки се изкушава да каже бомбастичната информация, че България била взела видите ли 16 милиарда. Ние сключихме един посреднически договор, който не ангажира България с абсолютно нищо", казва той.
Горанов посочи още, че за 2015 г. страната ни има да плати задължения за около 7 млрд. лв. До 31 декември 2017 г. България трябва да плати приблизително oбщо 12 млрд. лв. стари задължения. Ако към тези 12 милиарда лева се добавят и прогнозираните дефицити и така сумата ще достигне 18 милиарда лева. Дефицитът, който генерира първото управление на Борисов е много близък до дефицита, който правителството на Орешарски генерира за година и половина, твърди финансовият министър.