Горбачов: СССР може да бъде съхранен

25.12.2021 / 20:29 1

Кадър БСТВ

Първият и последен съветски президент каза в интервю, че Кремъл е бил в слаба позиция за договаряне, защото падането на Съветския съюз през 1991 г. провокира „икономически колапс и хаос“

Михаил Горбачов обвини Съединените щати в „арогантност“ за отношението им към Русия в края на Студената война, обвинявайки американското желание за „изграждане на нова империя“ за настоящите спорове за НАТО и Украйна, цитират думите му британският вестник The Times и Агенция "Фокус".

Бившият съветски президент каза в интервю, че Кремъл е бил в слаба позиция за договаряне, защото падането на Съветския съюз през 1991 г. провокира „икономически колапс и хаос“.

„В такава позиция как можете да очаквате равни отношения между Съединените щати и Запада?. Това е първото нещо. Второ, и не по-малко важно, е триумфалното настроение на Запад, особено в САЩ. Арогантността и самочувствието им бяха в главите. Те обявиха победа в Студената война. Всъщност ние работихме заедно, за да отдръпнем света от конфронтацията, от надпреварата във въоръжаването. Но не, „победителите“ решиха да изградят нова империя. И от там дойде идеята за разширяване на НАТО," обяснява първият и последен съветски президент.

Преговорите между Москва и Вашингтон за кризата във и около Украйна се очакват следващия месец. Горбачов каза, че „някакъв процес [на преговори] е започнал“ и се надява на резултат, който ще позволи на „всички европейски държави да се чувстват сигурни“.

Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия, каза в интервю, публикувано днес, че има нужда от „понижаване на температурата на конфронтацията“ между САЩ и Русия.

Той обаче предупреди, че укрепването на връзките между НАТО и Украйна, включително потенциалното разполагане на ракети там, би било неприемливо за Русия, „провокирайки сериозни военни рискове за всички заинтересовани страни, чак до мащабен конфликт в Европа“.

Публикуваните миналата седмица руски проекти на договори призоваха НАТО ефективно да премахне всички войски или оръжия от страни, които се присъединиха към Алианса след 1997 г., което означава по-голямата част от Източна Европа, включително Полша, балтийските държави и балканските страни.

Анализатори казват, че Москва осъзнава, че предложението е нереалистично, но иска или да извлече някои отстъпки от НАТО, или да може да обвини Алианса за провала на преговорите.

Властите изначално подцениха мащаба на проблемите с междунационалните отношения в Съветския съюз и необходимостта от неговото реформиране. СССР можеше да бъде съхранен дори и след августовския пуч през 1991 г. със създаването на Съюз на суверенните държави.

"Ние отначало подценихме мащаба и дълбочината на проблемите с междунационалните отношения, с отношенията между центъра и републиките. Не стигнахме веднага до извода, че Съюзът има нужда от обновление", изтъкна бившият съветски лидер, предаде Стандарт.

По думите на Горбачов съветските власти са имали за цел да създадат "реална федерация с реален суверенитет на републиките, които предоставят на центъра част" от този суверенитет.

"Сигурността, отбраната, транспортната мрежа, единната валута, гарантирането на правата на човека съгласно проекта за съюзен договор бяха в сферата на компетентност на съюзните структури. Уверен съм, че това беше жизнеспособен вариант, повечето републики щяха да го подкрепят, но" августовският пуч осуети тази възможност, каза Горбачов.

"Дори и след пуча обаче, когато републиките обявиха независимост, а позициите на президента на СССР бяха сериозно отслабени, смятах, че Съюзът може да бъде съхранен. И предложих да се договорим за Съюз на суверенните държави", уточни първият президент на СССР.

Горбачов отбеляза, че Съюзът на суверенните държави е щял да бъде конфедерация, характеризираща се с по-широки компетентности на републиките.

"По-конкретно, те щяха да станат членове на ООН, а Съюзът щеше да съхрани мястото си в Съвета за сигурност. Щеше да бъде съхранено единството на въоръжените сили, контролът над ядрения арсенал. Уверен съм, че щеше да е много по-добре от това, което стана след разпадането на Съюза", обобщи Горбачов.

Михаил Горбачов подаде оставка като президент на СССР на 25 декември 1991 г.

 

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
7
Вин (преди 2 години)
Рейтинг: 4896 | Одобрение: -664
Естествено, той и Ленин - сифилистикът е съхранен, като препарирана маймуна в центъра на "Третия Рим" Усмивка

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама