Хладилниците с фреон скоро може да са забранени в ЕС

06.10.2023 / 15:59 6

Снимка Pixabay

Напът е сериозна забрана за домакинствата в ЕС: 

Постигнато е споразумение, според което ЕС ще прекрати напълно употребата на флуоровъглеводородни газове (HFC) като фреони и др. до 2050 г.

Европейският съюз постигна споразумение днес за намаляване на използването на супермощни парникови газове в хладилници и климатици, като част от по-широките планове на ЕС за намаляване на вредните емисии, информира БТА. 

Преговарящите от страните от ЕС и членовете на Европейския парламент постигнаха споразумение относно законодателство, според което ЕС ще прекрати напълно употребата на флуоровъглеводородни газове (HFC) като фреони и др. до 2050 г. 

"Такива вещества имат силно отрицателно въздействие върху екологичното здраве на нашата планета и трябва да бъдат премахнати постепенно. Споразумението е важна стъпка към нашата обща цел за борба с изменението на климата", каза испанският министър на климата Тереса Рибера. 

Разговорите за това как да се намали употребата в Европа на флуорсъдържащи газове - изкуствени газове, използвани като хладилни агенти в термопомпи и хладилници, както и аерозоли и пяна - започнаха по-рано тази година. Сделката постепенно ще доведе до забрана на продажбите на продукти, съдържащи такива вещества, с различни срокове за различните продукти; от 2035 г. например ще се прилага пълна забрана за използването им в сплит климатици и термопомпи.

"Флуорсъдържащи газове са сравнително неизвестни, но имат огромно въздействие върху климата. С днешното споразумение ние гарантираме, че бързо ще се отървем от тези супер парникови газове", каза нидерландският евродепутат Бас Айкхаут, водещият преговарящ на Европейския парламент по законодателството. 

Все още е необходимо официално одобрение от мнозинството законодатели и държави в ЕС, но тази стъпка обикновено е формалност при предварително договорени сделки.
 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Off Road (преди 7 месеца)
Рейтинг: 26146 | Одобрение: 6511
[url=https://petel.bg/profile/1dd89aa7343cce32423d7e7f83121cce.html]Пиша на кирилица [/url]Тия дето се обръщат надолу са амонячни. Я дай линк към модел хладилник, който е на пропан, че не намерих. Благодаря.[url=https://petel.bg/profile/1dd89aa7343cce32423d7e7f83121cce.html][/url]
5
0
kris (преди 7 месеца)
Рейтинг: 344454 | Одобрение: 55734
Прилича ми на американски хладилник по половин галоновите бутилки 2% мляко,  оранж джуса Тропикана и други някои опаковки.....Лично съм разочарован от европейските хладилници и постоянните ограничения които поставят в Европа като автоматичното прекратяване на охладителния процес при 10 градуса в кухнята например.....Препоръчвам двукамерните/тези с отделно регулиране в камерата и в хладилната част/ и гледайте гаранцията.....Такива с по 3 и 5 години не струват.....Самсунг например е 20-25 години и това е хладилникът.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
4
Пиша на кирилица (преди 7 месеца)
Рейтинг: 8036 | Одобрение: -129
Off Road, туй със затоплянето беше преди 20 години масово се ползваше в каравани и хладилни камиони когато не работи двигателя. Днес се използва за топлоносител в конвенционалните компресорни. В миналото и днес се ползва и в домашните маломощни хладилници, тия дето са с нагревател и като спрат да бачкат ни в клин ни в ръкав, се налага да бъдат обърнати надолу с манджата, поне за половин час, за да може пропан бутана да се върне в кондензатора и да започне да работи отново. Малко вероятно е да се спука някоя тръба от раз, че да предизвика експлозия. Затуй ще навлязат масово при компресорните. Не че сега ги няма. Пусни си Тубата има лекции на университетски преподаватели пред студенти и техници на климатична техника.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
2
0
Off Road (преди 7 месеца)
Рейтинг: 26146 | Одобрение: 6511
Пропан бутана НЕ е хладилен агент, като фреона. Той само затопля хладилния агент, за да се изпълни термодинамичния цикъл. И си имаш бомба в къщи и мъкнеш бутилки и плащаш газ, не ток.
2
4
Пиша на кирилица (преди 7 месеца)
Рейтинг: 8036 | Одобрение: -129
Да защото има с пропан бутан. Вярно, че гърми ама му трябва кислород, ама кислород в тръбите няма. Освен това пропан бутана е енергийно по ефективен.
Светлината колкото и да бърза когато пристигне заварва тъмнината.
2
0
... (преди 7 месеца)
Рейтинг: 27479 | Одобрение: 7734
Да минем на амоняк. тое "само" отровен

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама