Какво е общото между дроновете и интернет

22.02.2020 / 02:55 1

Технологични гиганти, като Google и Facebook, от години се опитват да измислят начин, чрез който да разпространят интернет сред милиардите души, които страдат от лиспа на надеждна връзка със световната мрежа.

Един стартъп обаче излиза на сцената със свой собствен план.

Telelift е опит да се създаде „летяща мобилна станция”, като се разчита на дронове с размерите на кухненска маса, които са захванати за повърхността на земята чрез дълъг кабел.

Според прозиводителя на машините тези дронове могат да останат във въздуха в продължение на най-малко един месец, предава CNN. 

 

22-годишният Рахул Тивари излиза с концепцията през лятото на 2017 г., докато учи инженерство в Purdue University в американския щат Индиана.

Дроновете се издигат на височина от около 60 метра, като са свързани със соларни панели или друг източник на енергия на земята. Машините използват енергия колкото една средностатистическа микровълнова печка.  

Първоначално Тивари смята, че неговата идея ще се ползва за борба с бракониерството в Африка, като „летящи наблюдателници”, но след като говори с експерти от индустрията, вижда огромния потенциал пред концепцията.

„Ако вземем дроновете, които изграждаме, а те са много мощни, могат да летят дълго време, и казано просто - сложим 4G рутери в тях, то можем да донесем интернет, където си пожелаем”, казва той пред CNN.

Неговият стартъп на име Spooky Action сега иска да използва концепцията Telelift в зони със слабо интернет покритие, започвайки от Кения, Нигер, Ботсвана и Сенегал.

По света има около 4 млрд. души, които все още нямат достъп до интернет, сочат данни на GSMA - браншова организация, която представлява телекомите по света.

Тивари смята, че мобилното покритие започва да пада „значително“, веднага след като се излезе извън градовете. Поради това той работи с доставчиците на мрежи за насочване на модела към предградията, където всеки дрон може да покрие възможно най-много хора.

След като това се реализира, ще дойде ред и на по-отдалечените региони.

„Те (доставчиците на мрежи) са готови да платят за продукт, който може да направи това. Това е добър бизнес и така се получава, че добър и за света", казва Тивари.

Всеки дрон може да осигури висококачествена интернет връзка за няколкостотин души в радиус от 30-50 километра, казва предприемачът. Това означава, че някои селски региони ще се нуждаят от само един дрон, докато предградията ще имат нужда от няколко такива машини.

 

Цялата статия ТУК

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
петково (преди 6 години)
Рейтинг: 13018 | Одобрение: -2977
Има една подробност. За да има интернет е необходима двустранна връзка, а няма телефон с покритие 30-50 км.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама