Костадинов направи гаф с името на Капитан Копейкин

11.10.2022 / 09:46 8

Булфото

Вчера стана ясно, че "Възраждане" регистрира търговската марка "Костя Копейкин" с цел да завежда дела за обида спрямо това име и парите от обезщетения да събира във фондация.

Костадин Костадинов днес написа пространен пост във Фейсбук като лекция по литература.

Според него името на героя на Гогол от "Мъртви души" е "Капитан Костя Копейкин".

Всъщност в произведението на Гогол никъде не се споменава първото име на Капитан Копейкин.

Първото име на Копейкин не се споменава и в "Повест за капитан Копейкин".

Костадинов обаче незнайно защо е решил, че то е Костя.

Ето и лекцията на Костадинов във Фейсбук:

"Чели ли сте "Мъртви души"* на Гогол? А знаете ли кой е Гогол? Ако сте привърженик на психодесните маргинални части от нашето общество, които народът ни с обич нарича жълтопаветници, най-вероятно не сте чели книгата, нито пък сте чували името на писателя. Това е така, за съжаление, защото тази маргинална общност е известна със своята тежка и многопластова функционална неграмотност. Затова сега ще разкажа една история специално за нея.

В книгата, която е част от съкровищницата на световната и руската литература, наред с много герои, се разказва и за един капитан от руската армия, останал инвалид след войната на Русия с Наполеон. Тъй като след войната е захвърлен на произвола на съдбата от бездушните руски чиновници, той събира банда разбойници около себе си и започва да граби пари от богатите помешчици, за да ги раздава на бедните хора. Иначе казано - руският Робин Худ:) Името на този литературен герой е капитан Костя Копейкин:)

Тъй като жълтопаветниците не четат нищо друго освен статиите на американската преса у нас, която на свой ред даде всичко от себе си, за да популяризира името на този положителен герой (без въобще да знае, че става дума за положителен герой ), група млади съмишленици на Възраждане решиха да използват огромната реклама на героя, за да създадат фондация на негово име. Фондацията ще се занимава с две неща:

1. Ще дава ежегодни стипендии на даровити деца, проявили таланти в областта на литературата и изкуствата.

2. Ще връчва ежегоден приз за продажна журналистика "Иванчо Хаджипенчович", наречен на името на видния национален предател, осъдил Левски на смърт през 1873 г.

Парите за фондацията ще се събират от делата срещу богати и продажни медии, уронващи доброто име на литературния герой, както и името на фондацията. Така ще се продължи традицията парите на богатите престъпници да бъдат вземани и давани на бедните хора:)

Като част от стандартната процедура по регистрацията беше запазено името като търговска марка. Неграмотните психодесни маргинали решиха, че това има друга цел и доста се смяха. Е, който се смее последен, се смее най-добре:) В този ред на мисли искам да ви помоля за първи номинации на медии и журналисти за приза "Иванчо Хаджипенчович". Сигурен съм, че ще има тежка конкуренция:)

*б.ред. 

През 1835 г. Гогол започва работа по творбата на своя живот „Мъртви души“. Същата година „Ревизор“ се проваля на сцената и авторът заминава за чужбина. През март 1837 г. пристига в Рим. Основава се на поетическия жанр – подобно решение е провокирано вероятно от Пушкиновия прецедент романа в стихове „Евгений Онегин“. Авторът определя творбата си като „епична поема в проза“. Самият Пушкин дава на Гогол идея за сюжета на романа. Гогол е имал намерението да напише трилогия, пресъздаваща в реално време ситуацията в Русия. Гогол е имал за цел в трите части на творбата си да опише последователно лошите страни (в том 1), контраста между добри и лоши (том 2) и прекрасната родина, каквато той смята, че трябва да бъде (ненаписаният 3 том). От този замисъл е реализирана само първата част Мъртви души. Авторът работи над творбата от 1835 до 1841 г., като тя излиза от печат през 1842 г. „Мъртви души“ е определян като роман-поема. Роман е, защото притежава мащабност и всеобхватност на описаните явления. Поема – наситена е с лирически отстъпления, имащи поетична тоналност и патетичност.

Сюжет

Чичиков изобразен от Боклевски.

Сюжетът на „Мъртви души“ проследява пътя на позастаряващия и понапълняващия Чичиков, чиято единствена цел е да натрупа огромна сума пари. За тази цел той се опитва да приложи невероятен план – обикаляйки руските помешчици, той ги убеждава (чрез невероятния си талант на приспособяване) да му продават фиктивни крепостни, които все още не са зачислени към списъците като мъртви. Но срещайки го с различните земевладелци и обяснявайки подбудите на Чичиков, Гогол кара читателя да разбере, че не селяните са мъртвите души. Шестте образа-типове представят пълната бездуховност в Русия на 19 век.

Първият, с когото Чичиков се среща по делова работа, след като умело е успял да се настани в градския живот и в представите на първенците на града като господин „почтен във всяко едно отношение“, е Манилов. Сладникавият и мислещ се за умен и за философ е може би най-безобидният до края на книгата. Затова той отстъпва без пари „мъртвите души“ на Чичиков, който го омайва с галантните си отношения, а Манилов вече го има за приятел.

Градацията продължава. Сладващата помешчица, на която героят попада, е Коробочка (от руски „кутийка“). Стиснатата вдовица с неохота настанява Чичиков, а докато водят деловия разговор, тя все се пита дали мъртвите души не вървят на по-висока цена и постоянно предлага заедно с душите и други ненужни на главния герой неща. Именно скъперничеството ѝ е причината, поради която Чичиков е изобличен (в том 2).

Копейкин е герой от една от повестите на романа на Н.В. Гогол „Мъртви души“. Той е инвалид без ръка и без крак.

„Повест за капитан Копейкин“ разказва за герой от войната през 1812 г., който е загубил здравето си и възможността да се препитава. Отчитайки своите заслуги пред отечеството, Копейкин се надява да получи достойна компенсация за своите ръка и крак, които е загубил на бойното поле, отстоявайки независимостта на страната си.

Копейкин решил да се отправи към Петербург, за да изпроси от монарха милост и отплата за това, че е жертвал живота си. Всички благородници обещават да разгледат неговия случай, но така и не го правят. Дните минават, а резултат няма. Велможите предлагат на Копейкин да чака господаря, който е зад граница, на поход. След няма и два месеца обявяват, че в планината имало шайка разбойници и техен водач е не кой да е, а Копейкин.

С тази повест Гогол показва плачевното състояние на обикновените хора и фактически оправдава своя герой, принуден да ограбва тези, които отдавна грабят него и подобните му „на законно основание“.

„Повест за капитан Копейкин“ е забранена от цензора Александър Никитенко, въпреки че впоследствие Гогол е изявил желание да го прекръсти на Пятаков.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
8
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62025 | Одобрение: -28395
Според теб кой е истински политик в България?
4
3
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 76908 | Одобрение: -8687
Тоя нещастник, наистина се мисли за политик...Ухилен
Марио Кроненберг
7
2
kaka (преди 1 годинa)
Рейтинг: 71214 | Одобрение: 9099
Тъпия мангал костя копейкин съвсем се взе на сериозно.Интересно хората не виждат ли ,че това е един психопат не по различен от болен сидеров.
7
8
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Едва ли 🦃 писала лъжите и манипулациите е отваряла романа "Мъртви души". В него името Костя Копейкин се споменава нееднократно. Това дори лесно може да бъде проверено, тъй като романа го има free в електронен формат. 🙂 Пак некви тъпи и безсмислени напъни на БеСеПарите, Костадинов и Възраждане са им бръкнали с боксова ръкавица в гъза. Всъщност, Костадинов и Възраждане не са им направили нищо, но дразнят мафията БСП. 🙂 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
7
3
Ко? Не! (преди 1 годинa)
Рейтинг: 13585 | Одобрение: -1460
Единия който ни управляваше досега беше чел само Винету. Другия който се гласи да го замести очевидно и една книга не е прочел. Тъжна картинка са нашите "политици"....
6
6
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 132285 | Одобрение: -1730
Село,спокойно поне си го чел Гоголя.Разбрал си за руската душа и колко трудно се четат техните класици...едни описания едни лакардии. Но ето на,наш Костя Копейкин не е чел,барем само са капитана Копейкин с една ръка и един крак. Тъпо е да се отъждествяваш с инвалиди-престъпници и с мъртъвци./поне баба ми така ме е учила/.
5
1
село варна (преди 1 годинa)
Рейтинг: 17234 | Одобрение: -756
Много отдавна съм го чел, само за Плюшкин се сещам .

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама